Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

Ogrodzenie z siatki to popularna i stosunkowo niedroga metoda zabezpieczenia posesji. Jednak jego montaż wymaga odpowiedniego przygotowania oraz posiadania niezbędnych narzędzi i materiałów. W niniejszym artykule omówimy krok po kroku, jak zrobić ogrodzenie z siatki, uwzględniając nie tylko montaż samej siatki, ale również niezbędne elementy takie jak słupki, napinacze drutu czy beton. Dzięki naszym wskazówkom każdy będzie mógł samodzielnie wykonać solidne ogrodzenie, chroniące jego prywatność oraz zapewniające bezpieczeństwo dla domowników i zwierząt.

1. Jakie materiały są niezbędne do montażu ogrodzenia z siatki?

Aby przystąpić do montażu ogrodzenia z siatki, należy skompletować odpowiednie materiały oraz narzędzia. Oprócz siatki ogrodzeniowej, niezbędne są słupki montażowe, napinacze drutu, drut naprężający, pręty napinające bądź płaskowniki, beton lub prefabrykowana podmurówka oraz akcesoria dodatkowe, takie jak śruby, oczka, przelotki .

  • Przy wyborze siatki należy zwrócić uwagę na wielkość oczek oraz grubość drutów, ponieważ od tego zależy nie tylko wytrzymałość, ale również estetyka ogrodzenia. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie siatki przed korozją. W przypadku siatek ocynkowanych lub powlekanych polichlorkiem winylu (PVC), należy pamiętać, że dobra jakościowa siatka powinna być wykonana z drutu o średnicy minimum 3 mm, a wielkość oczek dostosowana do własnego gustu.
  • Słupki montażowe stanowią podstawę całej konstrukcji dlatego bardzo ważne jest, aby były odpowiednio  zabezpieczone przed korozją poprzez malowanie, ocynkowanie lub pokrycie specjalnymi powłokami antykorozyjnymi.
  • Napinacze drutu służą do równomiernego napinania siatki, co pozwala na zachowanie jej właściwej sztywności i wytrzymałości.
  • Drut naprężający jest niezbędny do zapobiegania deformacjom ogrodzenia, montowany jest minimum na górze i dole siatki
  • Pręty bądź płaskowniki napinające montowane przy słupkach początkowych i narożnych, również zapobiegają deformacjom ogrodzenia oraz ułatwiają prace montażowe.
  • Beton lub prefabrykowana podmurówka są potrzebne, jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie było stabilne i trwałe na lata. Dobrze zabetonowane słupki i podmurówka zapobiegają przemieszczaniu i zapadaniu się ogrodzenia.
  • Akcesoria dodatkowe, takie jak śruby, oczka czy drut do zaplatania, są istotne w procesie montażu siatki, a klucz do przekręcania śrub napinających ułatwia regulację naprężenia.

2. Budowa ogrodzenia z siatki – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wyrównać i oczyścić teren, usuwając wszelkie przeszkody, takie jak kamienie, krzaki czy drzewka. Następnie, kluczowe będzie zaplanowanie lokalizacji słupków. Ich rozstawienie powinno być regularne, najlepiej nie większe niż 3 metry, a optymalna odległość między nimi to 2 metry. Po rozmieszczeniu słupków, należy wykopać doły o odpowiedniej  głębokości z uwzględnieniem poziomu przemarzania gruntu na danym terenie. Szerokość dołów powinna wynosić 30 cm. Przygotowanie solidnego fundamentu dla słupków jest niezbędne, aby całe ogrodzenie było stabilne i wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do montażu słupków ogrodzeniowych.

zabetonowane słupki

3. Jak postawić ogrodzenie z siatki? – montaż słupków ogrodzeniowych.

Montaż słupków ogrodzeniowych to kluczowy etap budowy ogrodzenia z siatki. Po przygotowaniu terenu i wyznaczeniu lokalizacji słupków, czas na ich osadzenie. Słupki powinny być ustawione w regularnej odległości od siebie, zwykle nie większej niż 3 m. W punktach narożnych  oraz na początku ogrodzenia powinny być osadzone dodatkowe słupki  podporowe, aby zapewnić większą stabilność konstrukcji. Podpory montuje się pod kątem minimum 45o, a ich optymalne osadzenie to 2/3 wysokości słupka. Otwory zalewamy odpowiednio przygotowanym betonem i osadzamy słupki Przed związaniem betonu należy sprawdzić poziom i pion słupka. Na tym etapie, prace montażowe są wstrzymywane w celu związania betonu. Zazwyczaj trwa to od 4 do 5 dni, jednak zaleca się odczekać około tygodnia, aby beton mógł dokładnie związać się i zwiększyć swoją wytrzymałość. W tym czasie warto zadbać o wilgotność betonu, podlewając go wodą lub pokrywając folią izolacyjną, aby zapobiec szybkiemu odparowaniu wody z mieszanki betonowej. Po upływie odpowiedniego czasu można kontynuować prace montażowe.

słupek i podpory

4. Ogrodzenie z siatki – montaż niezbędnych akcesoriów.

Kiedy beton całkowicie się zwiąże, przystępujemy do instalacji niezbędnych akcesoriów. Na wysokości drutu naciągowego montujemy napinacz wraz z obejmą i śrubą z oczkiem. W przypadku, gdy napinacz ma zostać zamontowany na narożnym słupku, konieczne jest założenie dodatkowego oczka na opaskę. W ten sposób  zapewniamy  możliwość przymocowania napinacza w drugim kierunku, korzystając z tej samej obejmy.

5. Ogrodzenie siatkowe – montaż siatki ogrodzeniowej.

Kiedy wszystkie napinacze są zamocowane, rozciągamy siatkę. Przez jej pierwsze oczka oraz wcześniej zamontowane śruby przeciągamy pręty. Następnie przystępujemy do instalacji drutów naprężających, które przekładamy przez oczka w siatce oraz otwory w napinaczach, a następnie mocno przekręcamy śrubę napinającą, co powoduje blokadę kołowrotków i zapobiega rozluźnieniu drutów podczas montażu. Po przeciągnięciu drutów, kolejnym krokiem jest ich przytwierdzenie do słupków pośrednich. Najlepszym sposobem na to jest użycie przelotek, które umieszcza się na  słupkach. Następnie siatkę trzeba naciągnąć tak, aby dobrze przylegała do słupków. W tym celu należy wykorzystać wcześniej zamontowane napinacze.

słupek bramowy czarny

6. Ogrodzenie z siatki z podmurówką czy bez?

Decyzja o wyborze ogrodzenia z siatki z podmurówką czy bez powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ogrodzenie z podmurówką zapewnia dodatkową stabilność i chroni przed przedostawaniem się pod ogrodzenie drobnego zwierzęcego życia. Jednakże, jego montaż jest bardziej pracochłonny i czasochłonny, co wpływa na koszt całego projektu. Ogrodzenie bez podmurówki jest łatwiejsze i szybsze do zainstalowania, co może być korzystne w przypadku niewielkich ogródków lub krótkiego odcinka ogrodzenia. Jednakże, bez podmurówki ogrodzenie jest bardziej podatne na uszkodzenia oraz narażone na wiatr i erozję gruntu.

7. Jak postawić ogrodzenie siatkowe na nierównym terenie?

Jeśli nasz teren jest nierówny, a chcemy postawić ogrodzenie z siatki, musimy przygotować się na dostosowanie się do ukształtowania terenu. W przypadku niewielkich nierówności, możemy wyrównać grunt pod ogrodzenie. Jednak gdy spadek jest wyraźny, trzeba podjąć inne kroki. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ogrodzenie z siatki może być postawione tylko na terenie o spadku do 24%. Jeśli mamy większy spadek, musimy zastosować rozwiązanie w postaci skosu równoległego do zbocza. Polega to na postawieniu ogrodzenia, którego górna krawędź jest równoległa do ukształtowania terenu.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00