Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – zalety i wady

Ogrodzenie to nie tylko część dekoracyjna w naszym ogrodzie, ale również stanowi ważny element funkcjonalny. Zapewnia prywatność, ochronę przed intruzami i zwierzętami, a także może pełnić rolę ochronną dla naszej roślinności. Jednak wybór odpowiedniego płotu może być skomplikowany, a jednym z ważnych czynników, który należy rozważyć, jest podmurówka. Ogrodzenie bez podmurówki może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem ze względu na niższe koszty i łatwiejszy montaż, ale wiąże się to z pewnymi wadami, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W tym artykule omówimy zalety i wady ogrodzeń panelowych bez podmurówki oraz przedstawimy alternatywne rozwiązania.

1. Czy podmurówka jest potrzebna? Zastosowanie podmurówki.

Ogrodzenia panelowe są popularnym wyborem na terenie osiedli mieszkaniowych, prywatnych posesji czy firm. Jednym z pytań, które często się pojawia, jest: czy ogrodzenia panelowe muszą być oparte na podmurówce? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Podmurówka to element, który stanowi fundament ogrodzenia. Zazwyczaj wykonuje się ją z betonu lub prefabrykatów betonowych, a jej zadaniem jest utrzymywanie płotu w pionie i zapobieganie jego przemieszczaniu się pod wpływem wiatru czy wilgoci. Podmurówka jest szczególnie ważna w przypadku dużych przęseł i terenów, gdzie grunt jest niestabilny. Bez podmurówki ogrodzenie może się przechylać, a w skrajnych przypadkach nawet przewrócić.

2. Jakie są zalety ogrodzenia bez podmurówki?

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki ma kilka zalet. Po pierwsze niższa cena. Brak podmurówki oznacza mniej pracy i mniej materiałów potrzebnych do zbudowania ogrodzenia,  ponieważ nie trzeba wykonywać fundamentu. Po drugie, ich montaż jest znacznie prostszy, co przekłada się na szybsze tempo prac oraz niższe koszty wynagrodzenia za wykonanie usługi. Po trzecie, takie ogrodzenie nie traci na estetyce. Jest  bardziej dyskretne i subtelne, co pozwala na stworzenie naturalnego otoczenia.  W końcu, ogrodzenie bez fundamentu jest łatwiejsze do demontażu, co przydaje się np. w przypadku remontu ogrodzenia.

jakie są zalety ogrodzenia bez podmurówki

3. Jakie wady ma ogrodzenie bez podmurówki?

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki ma również swoje wady. Po pierwsze, jest mniej stabilne i bardziej narażone na przemieszczanie się pod wpływem wiatru i wilgoci. Po drugie, ogrodzenie bez podmurówki jest łatwiejsze do sforsowania przez czworonogi lub osoby postronne. Warto jednak zaznaczyć, że ten problem można łatwo rozwiązać, montując drut kolczasty na górnej części ogrodzenia. Po trzecie, ogrodzenie panelowe bez podmurówki nie zapewnia takiej prywatności jak tradycyjne ogrodzenie z fundamentem. Możliwe jest zaglądanie do ogrodu przez przerwy między przęsłami.

4. Jakie ogrodzenie bez fundamentu sprawdzi się?

Ogrodzenia bez podmurówki to doskonała opcja dla osób, które szukają prostych i ekonomicznych rozwiązań. Wśród popularnych rodzajów ogrodzeń, które sprawdzą się bez fundamentu, wymienić można m.in.:

  • Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – składa się przęseł panelowych wykonanych z ocynkowanej stali. Jest łatwe w montażu, nie traci na estetyce. Dodatkowo, dzięki swojej lekkości, ogrodzenie panelowe bez podmurówki jest łatwe w demontażu.
  • Ogrodzenie z siatki bez podmurówki – to klasyczne rozwiązanie, które nadaje się m.in. do ogrodzeń tymczasowych. Siatka ogrodzeniowa jest lekka, łatwa w montażu i demontażu oraz nie rzuca się w oczy.
  • Ogrodzenie palisadowe bez podmurówki – to rozwiązanie, które sprawdzi się na niewielkich przęsłach i w miejscach, gdzie grunt jest stabilny. W przypadku większych przęseł warto jednak rozważyć wykorzystanie podmurówki lub innego typu fundamentu, który zapewni stabilność i bezpieczeństwo ogrodzenia.
ogrodzenie siatkowe bez podmurówki

5. Co dać zamiast podmurówki pod płot?

Jeśli planujesz budowę płotu, ale nie chcesz lub nie możesz zastosować tradycyjnej podmurówki, istnieją alternatywne rozwiązania zamiast podmurówki, które tak samo jak podmurówka zapewnią stabilność i trwałość ogrodzenia, a jednocześnie dodadzą mu unikalnego stylu.  Dobrze dobrany materiał wpłynie na estetykę ogrodzenia i całej posesji. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć różne opcje i wybrać takie, które będą odpowiednie dla danej sytuacji i preferencji.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00