Zalety i wady ogrodzenia z podmurówką

Ogrodzenie jest ważnym elementem każdego domu, pełniącym nie tylko funkcję estetyczną, ale także ochronną. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia może stanowić dla wielu osób trudny wybór, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji na rynku. Jednym z popularnych rodzajów ogrodzenia jest ogrodzenie z podmurówką, które zyskuje na popularności ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. W niniejszym artykule przedstawimy zarówno zalety, jak i wady ogrodzenia z podmurówką, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu.

1. Jakie są zalety ogrodzenia z podmurówką?

Podczas wyboru ogrodzenia dla naszej posesji, warto rozważyć opcję ogrodzenia z podmurówką. Ta forma ogrodzenia posiada wiele zalet:

Po pierwsze, ogrodzenie z podmurówką charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, wynikającą z mocnego osadzenia ogrodzenia na podmurówce. Dzięki temu ogrodzenie jest bardziej stabilne i wytrzymałe na wiatr, deszcz oraz inne czynniki atmosferyczne,  a także na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, podmurówka skutecznie chroni ogrodzenie przed wilgocią, co zwiększa jego żywotność.

Kolejną zaletą ogrodzeń z podmurówką jest zapewnienie prywatności. Wysokość ogrodzenia blokuje widok na posesję, co pozwala właścicielom czuć się bezpiecznie i swobodnie w swoim domu. Ogrodzenia z podmurówką są szczególnie przydatne dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych dróg lub w miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu.

Bezpieczeństwo jest kolejną ważną zaletą ogrodzeń z podmurówką. Dzięki swojej wysokości i solidnej konstrukcji, ogrodzenie z podmurówką skutecznie utrudnia próby wtargnięcia na posesję, a także zwiększa ochronę przed intruzami. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania małych dzieci lub zwierząt domowych.

Estetyka stanowi również istotny aspekt ogrodzeń z podmurówką. Dzięki różnorodności dostępnych materiałów i wzorów, można dostosować ogrodzenie do stylu i charakteru posesji. Ogrodzenia z podmurówką wykonane mogą być z różnych materiałów, takich jak beton, cegła, kamień, drewno czy metal, co pozwala na stworzenie unikalnego projektu, który wpasuje się w charakter posesji. Ogrodzenie z podmurówką może stać się elementem ozdobnym i wyróżniającym posesję spośród innych.

Warto również pamiętać o możliwości posadzenia roślinności wzdłuż ogrodzenia. Rośliny takie jak pnącza, kwiaty czy krzewy dodają uroku otoczeniu, a także stanowią schronienie dla ptaków i owadów. Roślinność wzdłuż ogrodzenia z podmurówką może także stanowić naturalną zasłonę, która pozwoli na zachowanie prywatności na terenie posesji.

2. Jakie są wady ogrodzenia z podmurówką?

Ogrodzenia z podmurówką są jednym z popularnych sposobów na zabezpieczenie prywatności i bezpieczeństwa posesji. Jednakże, tak jak każde rozwiązanie, ma ono swoje wady.

Jedną z nich jest cena, gdyż tego rodzaju ogrodzenia wiążą się z  wyższymi  kosztami niż tradycyjne ogrodzenia bez podmurówki. Powodem tego jest konieczność wykonania dodatkowych prac budowlanych, w tym wykonania fundamentów pod podmurówkę, co wpływa na koszt materiałów i siły roboczej.

Kolejną wadą jest dłuższy czas montażu ogrodzenia z podmurówką. Ze względu na konieczność wykonania fundamentów, prace te są bardziej czasochłonne niż montaż standardowego ogrodzenia. Oznacza to, że proces instalacji może trwać dłużej, co może być uciążliwe dla właścicieli posesji.

Dodatkowe prace ziemne to kolejna wada ogrodzeń z podmurówką. Aby zbudować podmurówkę, konieczne jest wykonanie wykopów, co może skutkować zakłóceniem ekosystemu wokół posesji. Wykonanie prac ziemnych może wpłynąć negatywnie na roślinność, mikroorganizmy i zwierzęta zamieszkujące teren wokół ogrodzenia.

Dla minimalistów, którzy preferują prosty styl i minimalistyczne rozwiązania, ogrodzenie z podmurówką może być problemem. Jest to bowiem konstrukcja, która może przytłoczyć przestrzeń i wprowadzić niepotrzebną sztywność w otoczeniu posesji. Osoby, które chcą utrzymać minimalistyczny styl na swojej posesji, mogą odczuwać, że ogrodzenie z podmurówką jest zbyt masywne i niepasujące do ich estetyki.

podmurówka

3. Kiedy podmurówka pod ogrodzenie jest niezbędna?

Podmurówka pod ogrodzenie jest elementem, który często okazuje się niezbędny, aby zapewnić stabilność i trwałość całej konstrukcji. Wymienić można wiele sytuacji, kiedy konieczność zastosowania podmurówki staje się oczywista. Nierówny teren, tendencja do osuwania się ziemi, masywne ogrodzenia czy obecność zwierząt w okolicy, to tylko niektóre z nich.

Podmurówka pełni funkcję stabilizującą, utrzymując ziemię w miejscu i zapobiegając jej osunięciu się pod ogrodzenie. Jest szczególnie ważna, gdy ogrodzenie jest masywne lub wysokie, ponieważ utrzymuje je w pionie i chroni przed przechyłami i uszkodzeniami.

Nie można zapomnieć także o warunkach atmosferycznych, które czasami mogą narazić ogrodzenie na uszkodzenia. W przypadku silnych wiatrów, opadów deszczu lub śniegu, podmurówka pozwoli utrzymać ogrodzenie w miejscu i zapobiegnie jego uszkodzeniom.

Warto również pamiętać o estetyce ogrodzenia. Podmurówka może pełnić funkcję ozdobną i dopełnić całościowy wygląd ogrodzenia, szczególnie jeśli jest ono wykonane z materiałów naturalnych lub ozdobne.

4. Co zrobić, gdy podmurówka pod ogrodzenie jest konieczna, ale nie podoba się nam jej klasyczny wygląd?

Jeśli konieczna jest podmurówka pod ogrodzenie, ale nie podoba nam się jej klasyczny wygląd, istnieją alternatywne rozwiązania dla podmurówki, które pozwolą zachować stabilność ogrodzenia, a jednocześnie dodać mu unikalnego stylu.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00