Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Ogród to miejsce, w którym każdy z nas chce poczuć się jak w oazie spokoju i wyciszenia. Jednym z elementów, który pozwala na osiągnięcie tego celu, jest odpowiednio zaaranżowane ogrodzenie. Jednak, oprócz samej konstrukcji, ważne jest również to, co posadzimy wzdłuż niego. W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny warto wybrać do posadzenia wzdłuż ogrodzenia, co jest ważne przy ich wyborze i jakie gatunki będą najlepsze w różnych sytuacjach. Przedstawimy także propozycje drzew, krzewów, kwiatów i iglaków, które sprawdzą się w roli „zielonej ściany” oraz podpowiemy, co posadzić przy ogrodzeniu od strony ulicy, aby nie tylko zapewnić sobie prywatność, ale też cieszyć się pięknym widokiem.

1. Dlaczgo warto sadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia?

Sadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia to jeden z najlepszych sposobów na uatrakcyjnienie ogrodu. W ten sposób można uzyskać nie tylko piękny i naturalny wygląd, ale także poprawić prywatność, ochronić się przed wiatrem i hałasem, a także przyczynić się do ochrony środowiska.

 • Estetyka – rośliny wzdłuż ogrodzenia nadają ogrodowi ładny i naturalny wygląd. Umożliwiają stworzenie pięknych kompozycji roślinnych, które uatrakcyjnią przestrzeń wokół naszego domu.
 • Prywatność – wysokie drzewa i krzewy, posadzone wzdłuż ogrodzenia, zapewnią nam prywatność, zasłaniając widok sąsiadów lub przechodniów.
 • Ochrona – rośliny posadzone przy ogrodzeniu mogą również służyć jako naturalna bariera ochronna przed wiatrem, hałasem czy pyłem.
 • Środowisko – sadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia jest korzystne dla środowiska. Rośliny te poprawiają jakość powietrza, wychwytując szkodliwe związki chemiczne, a także służą jako naturalne siedliska dla dzikiej przyrody, takiej jak owady czy ptaki.
 • Wartość nieruchomości – odpowiednio zaaranżowany ogród z roślinami wzdłuż ogrodzenia może zwiększyć wartość naszej nieruchomości.

Dlatego warto zastanowić się nad posadzeniem roślin wzdłuż ogrodzenia, aby stworzyć piękny, funkcjonalny i przyjazny dla środowiska ogród.

2. Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny do posadzenia wzdłuż ogrodzenia?

Wybierając rośliny do posadzenia wzdłuż ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które pomogą w wyborze odpowiednich gatunków:

 • Warunki klimatyczne – rośliny powinny być dostosowane do klimatu, w którym będą rosły. W zależności od regionu, należy wybrać gatunki, które będą dobrze znosiły nasłonecznienie, wiatr, mrozy czy opady deszczu.
 • Wysokość i rozmiar roślin – warto zwrócić uwagę na to, jak dużo miejsca mamy do dyspozycji i jak wysokie jest ogrodzenie. W przypadku małych ogródków, należy wybierać niskie rośliny, a w przypadku wysokich ogrodzeń, warto postawić na wyższe gatunki.
 • Rodzaj gleby – każda roślina wymaga innych warunków glebowych, dlatego warto wybrać gatunki, które będą dobrze rosnąć na naszej glebie.
 • Częstotliwość pielęgnacji – przed wyborem roślin warto zastanowić się, jak często będziemy w stanie poświęcić czas na ich pielęgnację. Niektóre gatunki wymagają regularnego przycinania, podlewania czy nawożenia.
 • Efekt wizualny – ostatecznie, warto wybierać rośliny, które będą dobrze wyglądały wraz z ogrodzeniem oraz które będą pasować do stylu ogrodu i jego aranżacji.

Zwracając uwagę na powyższe czynniki, wybór odpowiednich roślin do posadzenia wzdłuż ogrodzenia powinien być łatwiejszy i bardziej skuteczny.

jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia
jakie kwiaty posadzić przy ogrodzeniu

3. Jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Gdy projektujemy ogród, jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest ogrodzenie. Odpowiednio dobrane i ustawione drzewa, krzewy i kwiaty wzdłuż ogrodzenia mogą stworzyć nie tylko atrakcyjną przestrzeń, ale także zapewnić prywatność i ochronę przed wiatrem. Drzewa to jedne z najważniejszych elementów kompozycji ogrodowej, które wprowadzają naturalny urok i pomagają zdefiniować przestrzeń. Zatem, jakie drzewa warto posadzić wzdłuż ogrodzenia, aby stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń w naszym ogrodzie?

 • Klon japoński –  zdecydowanie przyciąga uwagę swoją ozdobną koroną i pięknym, czerwonym lub żółtym liściom. Wymaga gleby zasobnej w składniki odżywcze i regularnego podlewania.
 • Dąb czerwony –  jest dosyć duży i rośnie powoli, ale pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Potrzebuje gleby zasobnej w składniki odżywcze i regularnego podlewania.
 • Śliwa – to drzewo owocowe, które dobrze radzi sobie w większości klimatów i jest stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Wymaga jednak regularnego przycinania, aby uniknąć nadmiernego rozrośnięcia.
 • Wiśnia – wygląda bardzo pięknie wzdłuż ogrodzenia. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz regularnego przycinania.
 • Olcha czarna – dobrze radzi sobie na terenach wilgotnych i w cieniu. Ma piękne, srebrzyste liście i wyjątkowo efektowne kwiaty.
 • Jabłoń ozdobna – to niewielkie drzewko o pięknej koronie i delikatnych, różowych kwiatach. Wymaga gleby żyznej i regularnego podlewania.

4. Jakie krzewy posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Krzewy to nie tylko piękne i dekoracyjne elementy ogrodowe, ale również zapewniają prywatność, ochronę przed wiatrem i hałasem, a także stanowią schronienie dla zwierząt. Wybór odpowiednich krzewów do posadzenia wzdłuż ogrodzenia zależy od wielu czynników, takich jak klimat, warunki glebowe, preferencje estetyczne czy poziom pielęgnacji, który jesteśmy w stanie zapewnić. Zatem, jakie krzewy warto posadzić wzdłuż ogrodzenia, aby stworzyć nie tylko piękną przestrzeń, ale także funkcjonalną ochronę dla naszego ogrodu?

 • Kolkwicja chińska – to krzew o intensywnych, żółtych kwiatach, które kwitną wiosną i latem. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.
 • Wiciokrzew pomorski – ma piękne, pachnące kwiaty w różnych odcieniach, od białego po czerwony. Wymaga gleby przepuszczalnej i stanowiska w pełnym słońcu.
 • Jaśminowiec wonny -to krzew o pięknych, białych kwiatostanach, które pięknie pachną. Wymaga gleby przepuszczalnej i stanowiska w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.
 • Forsycja – ma piękne jaskrawożółte kwiaty, które pojawiają się już wczesną wiosną. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.
 • Tawuła – ma delikatne, pięknie pachnące fioletowe kwiaty, które przyciągają motyle i pszczoły. Wymaga gleby przepuszczalnej i stanowiska w pełnym słońcu.
 • Lilak – to krzew o pięknych, pachnących kwiatach, które pojawiają się na wiosnę. Wymaga gleby przepuszczalnej i stanowiska w pełnym słońcu.
 • Bluszcz – to jedna z najpopularniejszych roślin, która pięknie prezentuje się wzdłuż ogrodzenia. Jest łatwa w pielęgnacji, a jej ozdobne liście tworzą gęstą zasłonę na ogrodzeniu.
 • Hortensja – ma piękne, duże kwiatostany w różnych odcieniach różu i błękitu. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz stanowiska w cieniu.

5. Jakie kwiaty posadzić przy ogrodzeniu?

Kwiaty to wspaniała opcja dla tych, którzy chcą stworzyć kolorowy, pełen życia ogród wzdłuż ogrodzenia. Odpowiednio wybrane kwiaty będą pięknie wyglądać przez cały sezon wegetacyjny, przyciągając kolibry, motyle i pszczoły, co wpłynie na rozwój bioróżnorodności w twoim ogrodzie. 

 • Stokrotka – to kolorowa, mała roślina, która idealnie nadaje się do ogrodów skalnych i naturalnych. Kwitnie przez większość roku, wymaga stanowiska w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.
 • Konwalia majowa – to kwitnąca roślina o białych kwiatostanach, która pięknie pachnie. Wymaga stanowiska w cieniu i gleby przepuszczalnej.
 • Floks wiechowaty – roślina o kolorowych kwiatostanach, która kwitnie przez większość sezonu wegetacyjnego. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu i gleby przepuszczalnej.
 • Róża – to klasyczna roślina o pięknych, kolorowych kwiatostanach, która może być sadzona jako krzew lub pnącze. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu i gleby przepuszczalnej.
 • Goździk – to roślina o kolorowych kwiatostanach, która kwitnie przez większość sezonu wegetacyjnego. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu i gleby przepuszczalnej.
 • Lawenda – to roślina o kolorowych, intensywnie pachnących kwiatostanach, która przyciąga pszczoły i motyle. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu i gleby przepuszczalnej.

6. Jakie iglaki warto posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Iglaki to popularne drzewa i krzewy, które często wykorzystuje się do ozdabiania ogrodów. Wśród iglaków można znaleźć wiele gatunków, które świetnie sprawdzą się w roli roślin wzdłuż ogrodzenia. Oto kilka przykładów iglaków, które warto rozważyć:

 • Świerk pospolity – to drzewo iglaste o stożkowym kształcie, które doskonale wygląda jako roślina wzdłuż ogrodzenia. Wymaga gleby przepuszczalnej i stanowiska w pełnym słońcu.
 • Modrzew europejski – to drzewo iglaste, które idealnie nadaje się do posadzenia wzdłuż ogrodzenia. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i piękną, złocistą jesienią barwą igieł.
 • Sosna zwyczajna – to drzewo iglaste, które ma klasyczną, stożkowatą formę. Jest łatwy w uprawie, odporny na suszę i choroby.
 • Choina pospolita – to popularny iglak, który ma ciekawy, kolumnowy kształt. Jest łatwy w uprawie, odporny na suszę i choroby.

Przy wyborze iglaków do posadzenia wzdłuż ogrodzenia warto zwrócić uwagę na wysokość i szerokość dorosłej rośliny, aby zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Należy także upewnić się, że wybrane iglaki są dostosowane do warunków klimatycznych w danym regionie.

7. Co posadzić przy ogrodzeniu od strony ulicy?

jakie krzewy posadzić wzdłuż ogrodzenia
co posadzić przy ogrodzeniu

Wybierając rośliny do posadzenia przy ogrodzeniu od strony ulicy, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także funkcjonalność. Rośliny te będą bowiem stanowiły tzw. „zieloną ścianę”, chroniącą naszą prywatność, a także izolującą od hałasu i zanieczyszczeń. W tym celu warto postawić na gatunki, które będą nie tylko ładne, ale również odporne na trudne warunki miejskie.

 • Jałowiec – jest to popularny iglak, który doskonale nadaje się do posadzenia przy ogrodzeniu od strony ulicy. Jałowiec ma zwarty, krzaczasty pokrój i jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest łatwy w utrzymaniu.
 • Berberys – krzew ozdobny, który charakteryzuje się kolorowymi liśćmi i kwiatuszkami. Jest odporny na suszę i dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Może być posadzony zarówno w ogrodach prywatnych, jak i przy ulicy.
 • Ostrokrzew – rośnie bardzo szybko i ma kolczaste liście. Może służyć jako żywopłot lub zasłona przy ogrodzeniu od strony ulicy. Ostrokrzew jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i dobrze znosi warunki miejskie.
 • Żywopłot – posadzenie żywopłotu to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które chcą uzyskać prywatność w ogrodzie od strony ulicy. Można wybrać różne gatunki roślin do posadzenia, takie jak np. tawuła czy leszczyna.
 • Cis pospolity – ma atrakcyjne, ciemnozielone igły i jest bardzo odporne na mróz. Może rosnąć na różnych glebach i jest doskonałą opcją dla osób, które chcą stworzyć piękny, naturalny wygląd przy ogrodzeniu od strony ulicy.

Należy pamiętać, że wybór roślin do posadzenia przy ogrodzeniu od strony ulicy powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do warunków panujących w danym miejscu oraz do przepisów lokalnych.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00