Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Zakup ogrodzenia to duży wydatek, który trzeba dobrze przemyśleć, aby wybrać najlepsze rozwiązanie. W zależności od wybranego typu ogrodzenia, metrażu działki, regionu kraju czy rodzaju bramy koszt ogrodzenia może znacznie się różnić. W tym poradniku dowiesz się, jakie czynniki wpływają na koszt ogrodzenia działki i ile orientacyjnie kosztuje metr bieżący ogrodzenia działki.

1. Od czego zależy koszt ogrodzenia działki?

Koszt ogrodzenia działki zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest metraż działki, ponieważ wraz z jego wzrostem rosną również koszty materiałów oraz robocizny. Dodatkowo koszt ogrodzenia zależy od uwarunkowań działki, takich jak ukształtowanie terenu czy rodzaj ziemi. Inne czynniki, które wpływają na koszt ogrodzenia, to:

 • rodzaj ogrodzenia (np. siatka, panel, modułowe)
 • wysokość ogrodzenia
 • rodzaj bramy (np. przesuwna, skrzydłowa, panelowa, palisadowa)
 • czy ogrodzenie ma być z podmurówką czy bez
 • sposób montażu (samodzielnie czy przez fachowców)
 • czy ogrodzenie ma być z bramą czy bez
 • region kraju

2. Ile kosztuje ogrodzenie z siatki?

Ogrodzenie z siatki to jedna z najtańszych i najprostszych metod na ogrodzenie działki, a kosztuje od około 30 do 50 zł za metr bieżący. Poza ogólnymi czynnikami, takimi jak wielkość działki i region kraju, cena ogrodzenia z siatki zależy od:

 • rodzaju siatki – wyróżnić można siatkę leśną, zgrzewaną, ocynkowaną i ocynkowaną z otuliną PVC, które różnią się między sobą ceną, w zakresie kilku złotych za metr bieżący. Najtańszą opcją jest siatka ocynkowana, która kosztuje około 8 zł za metr bieżący.
 • kształtu działki – im więcej załamań i kątów, tym więcej będzie potrzebnych dodatkowych elementów, takich jak słupki narożne, końcowe, naciągi, obejmy czy pręty napinające. Należy zwrócić uwagę, że nawet przy tej samej powierzchni działki, różne kształty mogą wymagać różnych ilości elementów, co wpłynie na ostateczną cenę.

Ogrodzenie z siatki jest przede wszystkim stosowane jako ogrodzenie bocznych i tylnych granic posesji, ponieważ nie zapewnia ono wysokiego poziomu prywatności i ochrony przed hałasem. Z drugiej strony, montaż siatki jest łatwy i można go wykonać samodzielnie bez większych kosztów.

siatka ogrodzeniowa czarna

3. Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe, choć jest kosztowniejsze od siatki, stanowi bardziej estetyczną i trwałą opcję.  Średni koszt takiego ogrodzenia wynosi około 70-150 zł za metr bieżący i zależy od wielu czynników, m.in:

 • rodzaju paneli – panele dostępne są w wersjach 2D i 3D
 • wysokości i grubości paneli – im panel jest wyższy i grubszy, tym jest droższy.
 • przekroju i długości słupka oraz grubości jego ścianki.
 • formy zabezpieczenia przed korozją – cynkowanie ogniowe, cynkowanie galwaniczne i malowanie proszkowe. Cynkowanie ogniowe to najtrwalszy sposób zabezpieczenia, ale także najdroższy. Cynkowanie galwaniczne jest tańsze, ale mniej trwałe. Malowanie proszkowe zapewnia indobrą ochronę przed korozją i dostępne jest w wielu kolorach.
 • dodatkowych elementów, takich jak brama wjazdowa, furtka czy napęd do bramy

Oprócz wymienionych czynników, koszt ogrodzenia panelowego zależy od ogólnych czynników, takich jak wymiary działki, region kraju, warunki gruntu i ilość pracy potrzebnej do montażu ogrodzenia.

panel ogrodzeniowy antracyt

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Brama wjazdowa to ważny element każdego ogrodzenia, który nie tylko zabezpiecza posesję, ale również stanowi wizytówkę domu. Koszt bramy wjazdowej zależy od wielu czynników, w tym od:

 • rodzaju bramy – przesuwnej, skrzydłowej czy łamanej
 • materiału, z którego została wykonana
 • wielkości – im większa, tym droższa. Na rynku dostępne są bramy o standardowej szerokości 3-4 metrów, ale można również zamówić bramę na indywidualne zamówienie.
 • mechanizmu otwierającego – bramy ręcznie otwierane są znacznie tańsze, niż wersje zautomatyzowane

Najtańsze bramy wjazdowe panelowe kosztują około 1300 złotych.

brama panelowa we Frydrychowicach

5. Ile kosztuje montaż ogrodzenia?

Koszt montażu ogrodzenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, istotne są wymiary działki, rodzaj ogrodzenia oraz materiał, z którego będzie wykonane. Wpływ na cenę mają również warunki gruntowe i topografia terenu, trudności w dostępie do działki oraz możliwość korzystania z maszyn budowlanych.

Ceny mogą się różnić w zależności od regionu i dostępności wykonawców. Orientacyjnie koszt montażu ogrodzenia panelowego wynosi od 40 zł za metr bieżący,  w zależności od wymienionych czynników. Należy pamiętać, że koszt montażu ogrodzenia panelowego może być również uzależniony od ewentualnych prac dodatkowych, takich jak przygotowanie terenu, demontaż starego ogrodzenia, lub naprawa podłoża. Dlatego warto skonsultować się z wykonawcą, który dokładnie oszacuje koszty i przedstawi indywidualną wycenę.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00