Montaż Ogrodzenia Panelowego Z Podmurówką
Krok po kroku – Samemu
1. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia.
2. Ilość potrzebnego materiału.
I. Wielkość i kształt Twojej działki, czyli tyczenie ogrodzenia.
a) przepisy prawne
b) trudność montażu
Jeśli na Twoim terenie znajduje się np. skarpa to warto zastanowić się nad ominięciem tego fragmentu. Po pierwsze taki teren i tak nie daje zbyt dużej swobody zagospodarowania go, a po drugie montaż ogrodzenia na takim terenie będzie bardziej uciążliwy – praco i czasochłonny.
c) różnica terenu
Jeżeli wytyczony pod montaż ogrodzenia teren ma znaczące różnice wysokości, będzie się to wiązało z większą ilością potrzebnego materiału bądź czasu. Dlaczego? Ponieważ często będzie to oznaczało albo słupek, który sporo wystaje ponad ziemię albo słupek wkopany w teren. W pierwszym przypadku może Cię to kosztować większą ilość betonu bądź elementów takich jak łącznik, w drugim czas potrzebny na montaż. Grafika
d) rodzaj gleby i to co się na niej znajduje
Rzeczami, które zdecydowanie nie sprzyjają montażowi ogrodzeń są trudności związane z glebą. Najpopularniejszymi przeszkodami bywają korzenie i kamienie. Fragment terenu pod montaż, na którym obecnie znajduje się żywopłot może się okazać morderczym odcinkiem, na który poświęcisz najwięcej czasu i energii. Dlatego dwa razy się zastanów jeśli będziesz chciał w takim miejscu stawiać ogrodzenie. Profesjonalna ekipa jest w stanie wykonać odwierty w glebie, które wstępnie określą trudność terenu. Dla samodzielnych, domowych monterów pozostaje tylko wizualna ocena działki oraz wiedza na temat własnego terenu.
II. Panel ogrodzeniowy.
III. Z podmurówką lub bez?
IV. Montaż bram i bramek.
V. Słupki.
Przykład: Pan Jan wybrał panel o wysokości 1,53 m.
Słupek do montażu powinien mieć wysokość: 0,40 m + 0,20 m + 0,04 m + 1,53 m + 0,03 m = 2,20 m
Oczywiście może być wyższy i wtedy większy fragment będzie zabetonowany (co zwiększy stabilność), ale należy unikać sytuacji w których będzie niższy.
Jeżeli ogrodzenie jest zamknięte tj. początek ogrodzenia jest równocześnie jego końcem (tworzy np. kształt prostokąta) potrzebujemy tyle samo słupków ile elementów panela bądź podmurówki. Jeżeli ogrodzenie jest otwarte to potrzebujemy jeden słupek więcej niż mamy paneli.
Jeśli montujemy dodatkowo bramy to za każdą bramę należy dodać 2 słupki bramowe i odjąć jeden standardowy (bez względu czy jest to ogrodzenie otwarte czy zamknięte).
VI. Dodatkowe akcesoria.
Podsumowując:
Do montażu ogrodzenia panelowego potrzebujesz:
- Panele
- Słupki
- Opcjonalnie brama lub bramka + słupki bramowe + obejmy do słupków bramowych
- Opcjonalnie podmurówka + łączniki + łączniki metalowe (jeśli występują słupki bramowe)
- Obejmy do montażu słupków
Przykład:
Pan Jan chce ogrodzić działkę w kształcie prostokąta o długości 120 m oraz jedną bramę. Decyduje się również na podmurówkę, a więc i na łączniki. Ogrodzenie Pana Jana ma mieć wysokość ok. 170 cm i być bardzo stabilne (słupki w betonie przynajmniej 60 cm).
Wys. ogrodzenia:
0,2 m podmurówka + 0,04 m odstęp + x m panela + 0,03 m odstęp = 1,70 m
x m panela = 1,43m
Standardowe wysokości to 1,23 m bądź 1,53, dlatego Pan Jan wybierze panel o wysokości 1,53 m.
Wysokość słupków:
0,60 m + 0,20 m + 0,04m + 1,53 m + 0,03 m = 2,40 m
Liczba paneli: 120 m / 2,56 m = 46,875 -> 47 paneli
Liczba słupków: Ogrodzenie ma początek i koniec w tym samym miejscu, a więc liczba słupków odpowiada liczbie paneli tj. 47 słupków.
Brama: 1
Słupki bramowe: 2
Liczba słupków: spada o 1 -> 46
Obejmy do słupków bramowych: 2 x 3 = 6
Obejmy do zwykłych słupków: 46 x 3 = 138
Podmurówka: Tyle samo, co paneli, a więc 47
Łączniki: 46 łączników betonowych (w tym 4 narożne i 42 proste) oraz 2 łączniki metalowe (do słupów bramowych).
3. Ceny panela oraz innych niezbędnych akcesoriów.
Uwaga: Cena za panel w sklepie A może być niższa niż w sklepie B, zaś cena za słupki odwrotnie tj. wyższa w sklepie A i niższa w sklepie B. Pamiętaj, aby przy wyborze odpowiedniej oferty (zwracając uwagę na cenę) porównać ceny wszystkich potrzebnych elementów i akcesoriów i patrzeć na nie całościowo, a nie np. tylko na cenę podmurówki bądź panela.
UWAGA: Czasem materiał wydaje się być identyczny, ale w rzeczywistości taki nie jest. Jeśli porównujesz ceny zwracaj uwagę na szczegóły.
Myśląc o cenie materiału zwróć uwagę również na czas i koszt dostawy.
4. Tyczenie miejsc na słupki.
Mamy zaplanowane miejsca słupków narożnych. Wybieramy bok (odcinek) od którego chcemy zacząć montaż. Następnie wybieramy jeden z dwóch końców gdzie wykopiemy pierwszą dziurę. Warto zacząć od strony, która jest bardziej widoczna tj. ma się prezentować lepiej. Ostatni montowany panel będzie docinany i będzie miał długość np. 0,5m – co może prezentować się odrobinę mniej elegancko. Jeżeli nie zależy Ci na tym gdzie będzie przęsło całej długości, a gdzie nie, możesz zwrócić uwagę na różnicę wysokości terenu i zacząć montaż od góry do dołu.
Dalej musimy rozplanować w jakim miejscu będziemy ustawiać w przyszłości kolejne słupki. Sznurek przywiązany do prętów na końcach odcinka wyznacza nam linię, w której będą znajdować się słupki. Odmierzaj 2,6 metra od początkowego pręta (miejsce pierwszego słupka) i zaznacz miejsce gdzie powinien znajdować się w przyszłości środek następnego słupka. Wbij w tamto miejsce kolejny pręt. Pomiar odległości możesz wykonać z kimś taśmą mierniczą lub przygotować sobie do tego celu prowizoryczną miarkę – np. deskę o długości 2,6 metra i przykładać ją za każdym razem gdy będziesz chciał wytyczyć kolejny słupek.
Jeśli masz już wytyczone i zaznaczone miejsca wszystkich otworów na odcinku ogrodzenia przejdź do kolejnego etapu.
5. Kopanie/wiercenie dziur.
Kopanie dziur – wersja A.
Dziura powinna mieć średnicę 20 cm i co najmniej głębokość 80 cm. Fundamenty naszego ogrodzenia powinny być osadzone przynajmniej na takiej głębokości, aby wysadziny mrozowe nie przemieściły ich podczas dużych mrozów w trakcie zimy. Przeczytaj więcej o strefie przemarzania gruntu.
Jeżeli teren jest twardy i kopanie jest bardzo żmudne możesz spróbować nalać do dziury wody, odczekać chwilę, aż ziemia nasiąknie wodą i spróbować kopać w bardziej miękkim gruncie. Kopanie dziur może przysporzyć masę problemów, tym bardziej jeśli teren jest uciążliwy np. w ziemi znajdują się kamienie, dlatego warto pomyśleć o wersji B.
Kopanie dziur – wersja B.
6. Montaż słupków ogrodzeniowych.
Do montażu oczywiście będziesz potrzebował betonu. Jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób zrobić dobry beton przeczytaj artykuł: Jak zrobić dobry beton?
Mając już gotowy beton oraz przygotowane dziury nadeszła pora na wlewanie betonu.
Jeżeli na montowanym odcinku nie ma spadku wysokości wlej ilość betonu, która będzie sięgała nieznacznie poniżej kreski zaznaczonej flamaster na słupku (2-3 cm). Jeżeli teren jest pochyły wymagane jest stopniowanie, o którym możesz przeczytać w następnym kroku.
7. Stopniowanie panela, czyli montaż ogrodzenia na pochyłym terenie.
Polega ono na schodkowym układaniu paneli, co umożliwia estetyczny montaż ogrodzenia w nierównym terenie. Aby wizualny odbiór był jak najlepszy dobrym pomysłem jest wykonanie równomiernego stopniowania. Dla przykładu: jeśli różnica wysokości pomiędzy pierwszym, a ostatnim słupkiem wynosi 1 metr, a pomiędzy nimi znajdują się 3 słupki to mamy do zamontowania 4 panele. W tym przypadku każdy kolejny słupek i panel może znajdować się 1m / 4 = 0,25m niżej. Oczywiście, w praktyce będzie tak, że jeden słupek należy nieznacznie podnieść do góry, drugi zaś obniżyć, bo teren nie obniża się idealnie o 25 centymetrów na każdym 2,6 metra odległości, ale włożony w to wysiłek zaowocuje w postaci efektu końcowego.
Jak wyznaczyć różnicę terenu? wersja A.
Następnie podziel znalezioną wartość przez liczbę słupków (nie licząc słupka początkowego) i w ten sposób otrzymasz wysokość z jaką będziesz stopniował każde kolejne przęsło.
Jak wyznaczyć różnicę terenu? wersja B.
Montaż słupków w trudnym terenie.
Następnym etapem jest montaż łączników oraz podmurówki (desek). Koniecznie przeczytaj o montażu podmurówki zanim zabetonujesz słupki!
8. Montaż łącznika.
Pan Jan montuje słupki, które chce żeby znajdowały się 1,8 m ponad ziemią. Ustawiając łącznik, który ma wysokość 20 cm powinien kontrolować czy górna część łącznika cały czas znajduje się w odległości 1,6 m od górnego końca słupka.
Łącznik powinien jak najbardziej przylegać do słupka (zachowując poziom). W trakcie ustawiania łączników uważaj, aby wkładając czy wyjmując łącznik nie porysować słupka. Czasem w trakcie poziomowania okaże się, że aby łącznik był ustawiony poziomo to musi być nieznaczna przerwa pomiędzy nim, a słupkiem. W tym momencie, zamiast dokładania większej ilości betonu pod spód, można włożyć coś (np. drewniany patyczek) pomiędzy słupek i łącznik. W ten sposób możemy ustawić łącznik w odpowiedniej pozycji, a po zastygnięciu betonu pod spodem, wyjąć patyczek. Ważne jest też to, aby kontrolować ustawienie kolejnych łączników względem siebie. Montując łącznik, przystaw coś podłużnego, (np. poziomica) o długości przynajmniej jednego przęsła, do jego zewnętrznej krawędzi oraz krawędzi łącznika poprzedniego i ustaw obecny łącznik żeby przylegał do tej poziomicy.
9. Montaż podmurówki.
Uwaga: Jeśli stosujesz stopniowanie, w trakcie betonowania słupków musisz przewidzieć, że z jednej strony podmurówka będzie usytuowana niżej niż kreska zaznaczona na słupku, dlatego przy każdym stopniowanym słupku, od strony, gdzie teren się obniża, powinieneś nalać mniej betonu. We wcześniejszych krokach obliczyłeś spadek na jednym przęśle i tyle właśnie niżej powinna znajdować się deska, a więc i poziom betonu. Jeżeli to przeoczysz to będzie Cię czekać niepotrzebne kucie betonu.
Jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie czynności, teraz poczekaj ok. 2 tygodnie żeby cała konstrukcja dobrze się ze sobą związała, co zapobiegnie pokrzywieniu w trakcie montażu paneli.
10. Montaż panela.
Jeżeli skończyłeś ten etap – GRATULACJE. Właśnie zamontowałeś samodzielnie ogrodzenie panelowe.
Poniedziałek: 7.00 – 18.00
Wtorek: 7.00 – 18.00
Środa: 7.00 – 18.00
Czwartek: 7.00 – 18.00
Piątek: 7.00 – 18.00
Sobota: 7.00 – 14.00
Super artykuł, mam nadzieję że uda się wybudować ogrodzenie samemu….
ale… Jak zrobić dobry beton? Brak odnośnika do artykułu 🙂 Proszę o poradę jak go zrobić ?
Panie Marcinie,
Cały czas pracujemy nad rozwojem naszego serwisu i niestety nie powstał jeszcze ten artykuł. Odsyłamy tutaj: http://zbudujmydom.pl/index.php?page=jak-zrobic-beton-b10-i-b15. W domowych warunkach uda się Panu stworzyć beton b10 i to na niego proszę zwrócić uwagę. Za niedługo za to będą dostępne filmiki z montażu ogrodzenia panelowego. Wierzymy, że uda się Panu wykonać montaż bardzo dobrze! 🙂
Dziękuję za linka. Czekam z niecierpliwością na filmiki. P.s. Firma która wykonywała mi ogrodzenie frontowe z łupanego pustaka polecała aby zrobić beton półsuchy z płukanego piasku, cementu i wody o konsystencji półsuchej aby słupki się nie zapadały i można było je ustabilizować. Niestety nie mogę znaleźć proporcji bez użycia żwiru. Jakie jest Państwa zdanie? Po za tym chciałbym kupić wiertnice ziemią do tych słupków, mam ich ponad 100 oraz by posłużyła jeszcze lata do innych prac ogrodowych. Zastanawiam się nad Makitą bba520 i świdrem 200 lub 250mm. Ogrodzenie będzie miało 1.8m wysokości. Proszę o poradę 🙂
My nie praktykujemy robienia betonu bez użycia żwiru. Jeżeli konsystencja będzie odpowiednia to słupki nie będą się zapadać. Dodatkowo można odczekać chwilę po wlaniu betonu do dziury żeby ten trochę wysechł. Myślimy, że będzie Pan zadowolony z tego sprzętu. Średnica 20 cm jest wystarczająca do montażu słupków. Jeśli dysponuje Pan większym budżetem może Pan wziąć 25 cm, ale oczywiście będzie się to wiązało z większą ilością potrzebnego betonu, a więc i z większym kosztem montażu, dlatego zamiast tego raczej postawilibyśmy na lepszej jakości panel czy słupki 🙂
Dziękuję za porady 🙂 na pewno zaowocują na budowie 🙂
Super artykuł
Bardzo pomocny artykuł mało takich w sieci, w większości przypadków to dużo słów i mało treści, wielkie dzięki.
Proszę bardzo!
Bardzo pomocny artykuł! Wiele istotnych informacji i rad np. Poziomica z magnesem. Dorzucę od siebie że warto uciąć sobie deskę o długości 254 lub 253cm która będzie pełnić funkcję właściwego dystansu podczas obsadzania kolejnego słupka.
Fajnie, że trafiłem na Państwa artykuł, bardzo przydatny 🙂
Przygotowuję się do samodzielnego montażu ogrodzenia panelowego i mam pytanie.
po stronie zewnętrznej ogrodzenia teren będzie docelowo niższy o wysokość podmurówki systemowej
Czy mogę obniżyć podmurówkę o tą wysokość i dosypać ziemią? Będzie to tak, że z jednej stronu podmurówki będzie ziemia na prawie całą jej wysokość a z drugiej nie będzie praktycznie wcale i podmurówka będzie spełniać rolę mini murka oporowego.
Czy myśli Pan, że mogę tak zrobić?
Świetny artykuł. Porusza na prawdę dużo znaczących problemów związanych z wykonywaniem ogrodzenia panelowego.
Dodałbym jeszcze może fragment dotyczący wykonywania takiego typy ogrodzenia na stromej skarpie.
Dziękuję za opinię.