Montaż Ogrodzenia Panelowego Z Podmurówką

Krok po kroku – Samemu

Jeżeli zdecydowałeś się na montaż ogrodzenia panelowego samemu, ta instrukcja jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz szczegółowo opisany, każdy etap, który zawiera cenne porady i wskazówki udzielone przez doświadczonych praktyków z branży. Cała instrukcja przystosowana jest do warunków domowych, w których zakładamy, że nie dysponujesz specjalistycznym sprzętem, z którego na codzień korzystają fachowcy. Niemniej jednak, na różnych etapach, pokusiliśmy się o przedstawienie kilku alternatywnych metod montażu: jednej – z użyciem domowych narzędzi, drugiej – dysponując odpowiednim sprzętem.

1. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia.

Z tym punktem będziemy mieli chyba najmniejszy problem. Jeżeli tutaj jesteś to z jakichś powodów wybrałeś akurat montaż ogrodzenia panelowego. Jeżeli nie jesteś na 100% przekonany czy to właściwy wybór polecamy przeczytać artykuł na temat zalet i wad tego oraz innych rodzajów ogrodzenia.

2. Ilość potrzebnego materiału.

Na początek powiedzmy sobie szczerze – nigdy w 100% nie będziesz pewien ile dokładnie materiału będziesz potrzebował, chyba że po skończeniu prac. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś starać się jak najdokładniej oszacować ilości potrzebnego materiału. Głupio byłoby gdybyś wydał dodatkowe kilka tysięcy złotych na materiał, który później miałby zalegać w Twoim garażu. Część sklepów jest w stanie przyjąć pozostały materiał z powrotem – część jednak nie. Z drugiej strony – jeśli w trakcie prac zabraknie Ci bardzo dużo elementów będziesz musiał zaczekać na ich ponowną dostawę – i najprawdopodobniej ponownie za nią zapłacić! Dlatego tak ważne jest jak najbardziej precyzyjne zbliżenie się do ostatecznej liczby. A więc zaczynajmy!
panel ogrodzeniowy na palecie
skarpa
korzenie w ziemi

I. Wielkość i kształt Twojej działki, czyli tyczenie ogrodzenia.

Na początek musisz zdecydować jak będzie przebiegało Twoje ogrodzenie. To o czym warto tutaj pamiętać to:

a) przepisy prawne

b) trudność montażu

Jeśli na Twoim terenie znajduje się np. skarpa to warto zastanowić się nad ominięciem tego fragmentu. Po pierwsze taki teren i tak nie daje zbyt dużej swobody zagospodarowania go, a po drugie montaż ogrodzenia na takim terenie będzie bardziej uciążliwy – praco i czasochłonny.

c) różnica terenu

Jeżeli wytyczony pod montaż ogrodzenia teren ma znaczące różnice wysokości, będzie się to wiązało z większą ilością potrzebnego materiału bądź czasu. Dlaczego? Ponieważ często będzie to oznaczało albo słupek, który sporo wystaje ponad ziemię albo słupek wkopany w teren. W pierwszym przypadku może Cię to kosztować większą ilość betonu bądź elementów takich jak łącznik, w drugim czas potrzebny na montaż. Grafika

d) rodzaj gleby i to co się na niej znajduje

Rzeczami, które zdecydowanie nie sprzyjają montażowi ogrodzeń są trudności związane z glebą. Najpopularniejszymi przeszkodami bywają korzenie i kamienie. Fragment terenu pod montaż, na którym obecnie znajduje się żywopłot może się okazać morderczym odcinkiem, na który poświęcisz najwięcej czasu i energii. Dlatego dwa razy się zastanów jeśli będziesz chciał w takim miejscu stawiać ogrodzenie. Profesjonalna ekipa jest w stanie wykonać odwierty w glebie, które wstępnie określą trudność terenu. Dla samodzielnych, domowych monterów pozostaje tylko wizualna ocena działki oraz wiedza na temat własnego terenu.

 

 

Wiedząc już na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej trasy ogrodzenia zabieramy się do działania. Na początku wytycz elementy narożne ogrodzenia. W przypadku ogrodzenia panelowego ilość wierzchołków nie ma tak dużego znaczenia jak w przypadku ogrodzenia siatkowego i nie wpływa znacząco na ostateczny koszt. Zaznacz czymś wszystkie załamania na trasie ogrodzenia np. przy pomocy metalowych prętów. Jeśli planujesz również montaż bramy to zaznacz także jej końce. Standardowa brama ma szerokość 4 metry. Następnie rozciągnij taśmę i zmierz każdy z odcinków ogrodzenia (oprócz bramy). Po zdobyciu wszystkich miar, zsumuj wszystkie odcinki. W ten sposób poznasz przybliżoną ilość metrów bieżących ogrodzenia, które chcesz zamontować.

II. Panel ogrodzeniowy.

Standardowy panel ma długość 2,5 metra. Doliczając do tego odstęp z obu stron (ok. 3 cm) pomiędzy nim, a początkiem słupka oraz promień słupka, należy zakładać że jeden panel przypada na ok. 2,56 metra bieżącego ogrodzenia. Dlatego dzieląc uzyskaną w punkcie I odległość przez 2,56 otrzymamy przybliżoną ilość paneli potrzebnych do montażu. Najprawdopodobniej wynikiem będzie niepełna liczba, dlatego należy pamiętać, żeby zawsze zaokrąglić rezultat do najbliższej, większej liczby całkowitej np. wynik 67,43 do 68.

III. Z podmurówką lub bez?

O zaletach i wadach podmurówek możesz przeczytać więcej w artykule: Zalety i wady podmurówki. Decydując się na podmurówkę masz do wyboru podmurówkę prefabrykowaną (gotowe elementy) bądź laną. W naszej instrukcji zajmiemy się tą pierwszą, ze względu na jej dużą popularność oraz liczne korzyści z jej stosowania. Podmurówki są łączone ze sobą przy pomocy łączników i je też należy uwzględniać w wycenie materiału. Wyróżniamy łaczniki proste oraz narożne (zazwyczaj w tej samej cenie). Do każdego panela przypada jedna podmurówka. Standardowa podmurówka ma 20 cm wysokości, ok. 2,5 metra długości (np. 2,47 m, 2,49 m) oraz 5,5 cm szerokości.
podmurówka oraz łączniki

IV. Montaż bram i bramek.

Bramy oraz bramki są droższe niż element panela i wymagają szerszych słupków. Do każdej bramy przypadają dwa (szersze) słupki bramowe.

V. Słupki.

Wysokość słupków jest uzależniona od wysokości panela oraz obecności bądź braku podmurówki. Słupek powinien znajdować się w betonie co najmniej na długości 40 cm. Do tego należy doliczyć 20 cm podmurówki (jeśli taka jest), odstęp pomiędzy podmurówką, a panelem (ok. 4 cm) i ok. 3 cm powyżej panela.

Przykład: Pan Jan wybrał panel o wysokości 1,53 m.

Słupek do montażu powinien mieć wysokość: 0,40 m + 0,20 m + 0,04 m + 1,53 m + 0,03 m = 2,20 m

 

Oczywiście może być wyższy i wtedy większy fragment będzie zabetonowany (co zwiększy stabilność), ale należy unikać sytuacji w których będzie niższy.

Jeżeli ogrodzenie jest zamknięte tj. początek ogrodzenia jest równocześnie jego końcem (tworzy np. kształt prostokąta) potrzebujemy tyle samo słupków ile elementów panela bądź podmurówki. Jeżeli ogrodzenie jest otwarte to potrzebujemy jeden słupek więcej niż mamy paneli.

Jeśli montujemy dodatkowo bramy to za każdą bramę należy dodać 2 słupki bramowe i odjąć jeden standardowy (bez względu czy jest to ogrodzenie otwarte czy zamknięte).

VI. Dodatkowe akcesoria.

To już prawie wszystkie elementy, których potrzebujemy do montażu. Pozostały tylko dodatkowe akcesoria takie jak obejmy do słupków. Służą one do przymocowania panela do słupka i używa się 3 na każdym słupku. Do każdego słupka bramowego stosuje się inne łączniki niż w przypadku słupka do panela (metalowe) oraz inne obejmy – uchwyty.

 

Podsumowując:

Do montażu ogrodzenia panelowego potrzebujesz:

  1. Panele
  2. Słupki
  3. Opcjonalnie brama lub bramka + słupki bramowe + obejmy do słupków bramowych
  4. Opcjonalnie podmurówka + łączniki + łączniki metalowe (jeśli występują słupki bramowe)
  5. Obejmy do montażu słupków

 

Przykład:

Pan Jan chce ogrodzić działkę w kształcie prostokąta o długości 120 m oraz jedną bramę. Decyduje się również na podmurówkę, a więc i na łączniki. Ogrodzenie Pana Jana ma mieć wysokość ok. 170 cm i być bardzo stabilne (słupki w betonie przynajmniej 60 cm).

 

Wys. ogrodzenia:

0,2 m podmurówka + 0,04 m odstęp + x m panela + 0,03 m odstęp = 1,70 m

x m panela = 1,43m

Standardowe wysokości to 1,23 m bądź 1,53, dlatego Pan Jan wybierze panel o wysokości 1,53 m.

 

Wysokość słupków:

0,60 m + 0,20 m + 0,04m + 1,53 m + 0,03 m = 2,40 m

 

Liczba paneli: 120 m / 2,56 m = 46,875 -> 47 paneli

Liczba słupków: Ogrodzenie ma początek i koniec w tym samym miejscu, a więc liczba słupków odpowiada liczbie paneli tj. 47 słupków.

Brama: 1

Słupki bramowe: 2

Liczba słupków: spada o 1 -> 46

Obejmy do słupków bramowych: 2 x 3 = 6

Obejmy do zwykłych słupków: 46 x 3 = 138

Podmurówka: Tyle samo, co paneli, a więc 47

Łączniki: 46 łączników betonowych (w tym 4 narożne i 42 proste) oraz 2 łączniki metalowe (do słupów bramowych).

3. Ceny panela oraz innych niezbędnych akcesoriów.

Na cenę poszczególnych elementów potrzebnych do montażu ma wpływ wiele czynników. W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór asortymentu – kiedyś kupowało się to, co aktualnie było na stanie – dzisiaj można kupić praktycznie wszystko. Daje to oczywiście sporo możliwości, ale z drugiej strony czyni wybór trudniejszym. 

Uwaga: Cena za panel w sklepie A może być niższa niż w sklepie B, zaś cena za słupki odwrotnie tj. wyższa w sklepie A i niższa w sklepie B. Pamiętaj, aby przy wyborze odpowiedniej oferty (zwracając uwagę na cenę) porównać ceny wszystkich potrzebnych elementów i akcesoriów i patrzeć na nie całościowo, a nie np. tylko na cenę podmurówki bądź panela.

UWAGA: Czasem materiał wydaje się być identyczny, ale w rzeczywistości taki nie jest. Jeśli porównujesz ceny zwracaj uwagę na szczegóły.

Myśląc o cenie materiału zwróć uwagę również na czas i koszt dostawy.

Zobacz orientacyjne ceny materiału w okolicach Krakowa.

cena panela ogrodzeniowego

4. Tyczenie miejsc na słupki.

Zabieramy się do pracy w terenie. Zakładamy, że przynajmniej wstępna trasa Twojego ogrodzenia jest wytyczona tzn. masz jego wierzchołki.

 

Mamy zaplanowane miejsca słupków narożnych. Wybieramy bok (odcinek) od którego chcemy zacząć montaż. Następnie wybieramy jeden z dwóch końców gdzie wykopiemy pierwszą dziurę. Warto zacząć od strony, która jest bardziej widoczna tj. ma się prezentować lepiej. Ostatni montowany panel będzie docinany i będzie miał długość np. 0,5m – co może prezentować się odrobinę mniej elegancko. Jeżeli nie zależy Ci na tym gdzie będzie przęsło całej długości, a gdzie nie, możesz zwrócić uwagę na różnicę wysokości terenu i zacząć montaż od góry do dołu.

 

Dalej musimy rozplanować w jakim miejscu będziemy ustawiać w przyszłości kolejne słupki. Sznurek przywiązany do prętów na końcach odcinka wyznacza nam linię, w której będą znajdować się słupki. Odmierzaj 2,6 metra od początkowego pręta (miejsce pierwszego słupka) i zaznacz miejsce gdzie powinien znajdować się w przyszłości środek  następnego słupka. Wbij w tamto miejsce kolejny pręt. Pomiar odległości możesz wykonać z kimś taśmą mierniczą lub przygotować sobie do tego celu prowizoryczną miarkę – np. deskę o długości 2,6 metra i przykładać ją za każdym razem gdy będziesz chciał wytyczyć kolejny słupek.

 

Jeśli masz już wytyczone i zaznaczone miejsca wszystkich otworów na odcinku ogrodzenia przejdź do kolejnego etapu.

metalowy pręt zaznaczający słupek narożny

5. Kopanie/wiercenie dziur.

Kopanie dziur – wersja A.

Kopiąc/Wiercąc pierwszą dziurę wyjmij z ziemi pręt i wbij go na tej samej linii, ale trochę wcześniej np. 0,5 metra przed miejsce montażu początkowego słupka.

 

Dziura powinna mieć średnicę 20 cm i co najmniej głębokość 80 cm. Fundamenty naszego ogrodzenia powinny być osadzone przynajmniej na takiej głębokości, aby wysadziny mrozowe nie przemieściły ich podczas dużych mrozów w trakcie zimy. Przeczytaj więcej o strefie przemarzania gruntu.

 

Jeżeli teren jest twardy i kopanie jest bardzo żmudne możesz spróbować nalać do dziury wody, odczekać chwilę, aż ziemia nasiąknie wodą  i spróbować kopać w bardziej miękkim gruncie. Kopanie dziur może przysporzyć masę problemów, tym bardziej jeśli teren jest uciążliwy np. w ziemi znajdują się kamienie, dlatego warto pomyśleć o wersji B.

Kopanie dziur – wersja B.

Znacznie szybciej można wykopać dziury mając do tego odpowiedni sprzęt. Wiertnice czy minikoparka znacznie przyspieszą cały proces. Jeżeli już kiedyś myślałeś o takiej inwestycji (wiertnica) to może to być odpowiedni moment żeby do tego pomysłu wrócić – jeśli nie, zawsze możesz znaleźć sprawdzoną ekipę, której zlecisz wywiercenie samych otworów, a resztą zajmiesz się sam.

6. Montaż słupków ogrodzeniowych.

Zapewne już wcześniej zdecydowałeś jak wysokie będzie Twoje ogrodzenie. Podobną decyzję musisz podjąć odnośnie tego jaka część słupka będzie znajdowała się ponad ziemią, a jaka w gruncie. Słupek powinien sięgać o kilka centymetrów wyżej niż górna część panela. Po podjęciu decyzji, odmierz na każdym słupku odległość, która będzie wystawać ponad grunt i zaznacz ją np. markerem. Ułatwi to montaż w dalszych etapach.

Do montażu oczywiście będziesz potrzebował betonu.  Jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób zrobić dobry beton przeczytaj artykuł: Jak zrobić dobry beton?

Mając już gotowy beton oraz przygotowane dziury nadeszła pora na wlewanie betonu.

Jeżeli na montowanym odcinku nie ma spadku wysokości wlej ilość betonu, która będzie sięgała nieznacznie poniżej kreski zaznaczonej flamaster na słupku (2-3 cm). Jeżeli teren jest pochyły wymagane jest stopniowanie, o którym możesz przeczytać w następnym kroku.

7. Stopniowanie panela, czyli montaż ogrodzenia na pochyłym terenie.

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie różni się od montażu siatki ogrodzeniowej. W naszym przypadku nie możemy zamontować ogrodzenia równoległego do spadku terenu ponieważ sam panel jest sztywny i nie dałoby się go przyczepić do pionowo stojących słupków. Dlatego stosuje się stopniowanie.

 

Polega ono na schodkowym układaniu paneli, co umożliwia estetyczny montaż ogrodzenia w nierównym terenie. Aby wizualny odbiór był jak najlepszy dobrym pomysłem jest wykonanie równomiernego stopniowania. Dla przykładu: jeśli różnica wysokości pomiędzy pierwszym, a ostatnim słupkiem wynosi 1 metr, a pomiędzy nimi znajdują się 3 słupki to mamy do zamontowania 4 panele. W tym przypadku każdy kolejny słupek i panel może znajdować się 1m / 4 = 0,25m niżej. Oczywiście, w praktyce będzie tak, że jeden słupek należy nieznacznie podnieść do góry, drugi zaś obniżyć, bo teren nie obniża się idealnie o 25 centymetrów na każdym 2,6 metra odległości, ale włożony w to wysiłek zaowocuje w postaci efektu końcowego.

Jak wyznaczyć różnicę terenu? wersja A.

Dysponując tylko i wyłącznie domowym asortymentem trzeba się trochę nagimnastykować. Zabetonuj pierwszy i ostatni słupek na odcinku, który chcesz stopniować. Następnie przywiąż jeden koniec sznurka do samej góry słupka, który jest niżej, a drugi koniec do drugiego słupka – próbując ustawić sznurek jak najbardziej poziomo. Następnie używając poziomicy skoryguj ustawienie sznurka, aby znalazł się w poziomie. Dalej, zmierz odległość pomiędzy sznurkiem, a górnym końcem słupka znajdującego się wyżej – jest to szukana różnica terenu na mierzonym odcinku. 

Następnie podziel znalezioną wartość przez liczbę słupków (nie licząc słupka początkowego) i w ten sposób otrzymasz wysokość z jaką będziesz stopniował każde kolejne przęsło.

Jak wyznaczyć różnicę terenu? wersja B.

Użyj dalmierza albo niwelatora do pomiaru różnic wysokości. Następnie, tak jak w przypadku wariantu A podziel otrzymany wynik przez liczbę słupków (nie uwzględniając słupka początkowego). Jest to szukana różnica terenu pomiędzy dwoma kolejnymi słupkami.

Montaż słupków w trudnym terenie.

Znając już różnicę wysokości na każdym kolejnym słupku wykorzystamy tą wiedzę za chwilę. Tymczasem sznurek łączący pierwszy słupek z ostatnim ustaw tak, aby z obu stron znajdował się on u samej góry. W ten sposób wyznaczysz linię, do której każdy ze słupków pośrednich powinien przylegać od góry. Teraz kolejno do każdej dziury wlej beton i ustaw słupek w ten sposób, aby jego górna część muskała zawieszony sznurek. Kreska na słupku (zaznaczona kilka kroków wcześniej) wskazuje poziom, na którym słupek powinien łączyć się z poziomem terenu. Jeśli kreska jest poniżej poziomu gruntu to należy wykopać zbędną ziemię, jeśli zaś powyżej to trzeba podsypać ziemię bądź użyć więcej betonu.

 

 

słupki dotykające sznurka - linii ogrodzenia
węższa szersza część słupka
Słupki powinny stać pionowo i znajdować się na trasie ogrodzenia. We wcześniejszych etapach wbiłeś przed słupkiem początkowym i za słupkiem końcowym metalowy pręt oraz rozwiesiłeś między nimi sznurek. To trasa Twojego ogrodzenia. Upewnij się, że po zabetonowaniu słupka początkowego i końcowego sznurek muska oba słupki z tej samej strony np. zewnętrznej. Podczas montowania słupków pośrednich oprócz pionu wyznaczonego przez poziomicę pamiętaj o tym, żeby słupki te przylegały z tej samej strony do tego właśnie sznurka – zapewni to ustawienie ich w jednej linii. Uważaj, aby któryś ze słupków nie załamywał biegu sznurka! W trakcie poziomowania słupków sprawdzają się niewielkie, magnetycznie przyczepiane poziomice magnetyczne, które znacznie ułatwiają proces właściwego ustawienia słupków. Wszystkie słupki powinny być skierowane tą samą, krótszą stroną do zewnątrz/wewnątrz ogrodzenia. Tzn. że szersza część słupka powinna wskazywać trasę ogrodzenia. Umieszczając słupki w betonie zawsze wkładaj je do betonu zamiast podnosić do góry (wyjmować z niego). W ten sposób słupki nie będą się tak bardzo zapadać. Oczywiście dużo zależy również od konsystencji betonu, dlatego po paru godzinach od umiejscowienia słupka powinieneś się upewnić, że nadal znajduje się na tej samej wysokości.

 

Następnym etapem jest montaż łączników oraz podmurówki (desek). Koniecznie przeczytaj o montażu podmurówki zanim zabetonujesz słupki!

8. Montaż łącznika.

Montaż łącznika oraz podmurówki wykonujemy w momencie kiedy słupki, sztywno i stabilnie stoją w betonie np. na następny dzień. Zapobiegnie to sytuacji, w której przypadkowo, w trakcie poziomowania łączników, przestawimy i zdepoziomujemy słupki. Kładziemy świeży beton, który wypełni przestrzeń pomiędzy obecnym poziomem  zastygłego betonu, a kreską oznaczającą “poziom 0” na słupku – tak aby łącznik, po jego ustawieniu  swoją dolną krawędzią dotykał właśnie tą linię. Następnie poziomujemy łącznik sprawdzając cały czas czy odległość od góry słupka jest właściwa. Dla przykładu:

Pan Jan montuje słupki, które chce żeby znajdowały się 1,8 m ponad ziemią. Ustawiając łącznik, który ma wysokość 20 cm powinien kontrolować czy górna część łącznika cały czas znajduje się w odległości 1,6 m od górnego końca słupka.

Łącznik powinien jak najbardziej przylegać do słupka (zachowując poziom). W trakcie ustawiania łączników uważaj, aby wkładając czy wyjmując łącznik nie porysować słupka. Czasem w trakcie poziomowania okaże się, że aby łącznik był ustawiony poziomo to musi być nieznaczna przerwa pomiędzy nim, a słupkiem. W tym momencie, zamiast dokładania większej ilości betonu pod spód, można włożyć coś (np. drewniany patyczek) pomiędzy słupek i łącznik. W ten sposób możemy ustawić łącznik w odpowiedniej pozycji, a po zastygnięciu betonu pod spodem, wyjąć patyczek. Ważne jest też to, aby kontrolować ustawienie kolejnych łączników względem siebie. Montując łącznik, przystaw coś podłużnego, (np. poziomica) o długości przynajmniej jednego przęsła, do jego zewnętrznej krawędzi oraz krawędzi łącznika poprzedniego i ustaw obecny łącznik żeby przylegał do tej poziomicy.

9. Montaż podmurówki.

Jeżeli teren jest prosty, nie ma z nim żadnego problemu. Sprawa się trochę komplikuje w przypadku stopniowania. Podmurówka (deska) powinna być ustawiona w poziomie, na wysokości łącznika słupka, który znajduje się niżej – tak aby zgrabnie wchodziła w ten łącznik. Wysokość na której podmurówka będzie się łączyła z łącznikiem słupka wyższego uwarunkowana jest zachowaniem poziomu podmurówki. Najprawdopodobniej musisz wybrać ziemię, aby deska mogła znaleźć się w poziomie. Po odpowiednim ustawieniu podmurówki obrzuć ją niedużą ilością betonu, w miejscu, w którym łączy się z łącznikami – tak aby powiązać ze sobą te dwa elementy.

 

Uwaga: Jeśli stosujesz stopniowanie, w trakcie betonowania słupków musisz przewidzieć, że z jednej strony podmurówka będzie usytuowana niżej niż kreska zaznaczona na słupku, dlatego przy każdym stopniowanym słupku, od strony, gdzie teren się obniża, powinieneś nalać mniej betonu. We wcześniejszych krokach obliczyłeś spadek na jednym przęśle i tyle właśnie niżej powinna znajdować się deska, a więc i poziom betonu. Jeżeli to przeoczysz to będzie Cię czekać niepotrzebne kucie betonu.

 

Jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie czynności, teraz poczekaj ok. 2 tygodnie żeby cała konstrukcja dobrze się ze sobą związała, co zapobiegnie pokrzywieniu w trakcie montażu paneli.

podmurówka łącząca łącznik słupka ustawionego niżej
podmurówka i łącznik słupka słupka ustawionego wyżej

10. Montaż panela.

Sam montaż panela nie jest skomplikowany, ale żeby było to proste to najlepiej mieć dodatkową osobę do pomocy. Przed montażem właściwym przygotuj sobie 2 deseczki o takiej samej szerokości ok. 3-4 cm (tyle, ile chcesz żeby wynosił odstęp pomiędzy panelem, a podmurówką). Aby nie trzymać panela w powietrzu, za każdym razem kiedy będziesz go ustawiał, połóż deseczki na obu końcach podmurówki i na nich kładź przęsła. Zmierz odległość pomiędzy słupkami, odejmij długość panela (2,5 metra) i resztę podziel na 2. W ten sposób obliczysz odległość jaka powinna znajdować się pomiędzy słupkiem, a panelem, aby ten znajdował się idealnie na środku. W tym momencie dobrze, żeby jedna osoba trzymała panel, a druga założyła obejmy (po 3 na jeden słupek lub po 2 jeśli panel jest niski). Obejmy umieść pod przetłoczeniem panela i je lekko dokręć, tak aby druga osoba nie musiała dalej przytrzymywać panela. Oczywiście jeśli panel jest stopniowany to czasem miejsca obejm na kolejnym panelu wypadną w trochę innym miejscu. Wtedy najlepiej wstępnie ustawić dwa przęsła, rozplanować wysokość obejm i dopiero wówczas lekko poprzykręcać obejmy. Po zamontowaniu obejm z jednej strony, załóż je i lekko dokręć z drugiej. W tym momencie przyłóż poziomicę z boku panela i ustaw go precyzyjnie w pionie i poziomie (poziom powinna gwarantować dobrze ustawiona podmurówka oraz równe szerokości deseczek, ale nie zaszkodzi sprawdzenie). Jeżeli panel jest precyzyjnie ustawiony dokręć obejmy. Powtórz ten sam proces dla każdego przęsła.

 

Jeżeli skończyłeś ten etap – GRATULACJE. Właśnie zamontowałeś samodzielnie ogrodzenie panelowe.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00