Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenia panelowe to jedne z najpopularniejszych rozwiązań do zabezpieczania posesji i ogrodów. Dzięki swojej uniwersalności i trwałości są często wybierane przez właścicieli domów, ale również przez firmy i instytucje. Jednym z kluczowych elementów ogrodzenia panelowego są słupki, które łączą panele i tworzą stabilną konstrukcję. Istotne jest, aby odległość między nimi była odpowiednio dobrana, co pozwoli zapewnić optymalną wytrzymałość i estetykę ogrodzenia. 

1. Charakterystyka ogrodzeń panelowych

Ogrodzenie panelowe to system ogrodzeń składający się z prefabrykowanych elementów. Są one dostępne w różnych wzorach, kolorach i wymiarach, dzięki czemu można dostosować je do różnych potrzeb i stylów architektonicznych. Ogrodzenia panelowe są bardzo popularne ze względu na swoją trwałość, estetykę i łatwość montażu. Są one stosowane w różnych miejscach, takich jak prywatne posesje, firmy, szkoły czy place zabaw. Dostępność różnych materiałów budowlanych pozwala na wykonanie paneli m.in z:

 • drutu
 • blachy 
 • kształtowników stalowych  czy aluminiowych
 • drewna

Najpopularniejsze są ogrodzenia panelowe wykonane z ocynkowanych prętów o grubości:

 • 4 mm
 • 5 mm

Dzięki temu są odporne na korozję i charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Przęsła te dostępne są w różnych wysokościach: 

 • 1030 mm 
 • 1230 mm
 • 1530 mm 
 • 1730 mm 
 • 2030 mm 
 • 2230 mm  
 • 2430 mm

oraz w różnych kolorach RAL, co umożliwia dostosowanie koloru ogrodzenia do elewacji budynku.

Ogrodzenie panelowe

2. Ogrodzenie panelowe – zalety i wady.

Jak każdy rodzaj ogrodzenia, także panelowe posiadają swoje wady i zalety. Jedną z głównych zalet jest cena – ogrodzenie panelowe jest zwykle tańsze niż tradycyjne ogrodzenia wykonane z kamienia, drewna czy betonu. Jest także łatwe w montażu, co oznacza, że można zaoszczędzić na kosztach związanych z wynajmem specjalisty do jego instalacji.

Kolejną zaletą jest estetyka – ogrodzenie panelowe może być wykonane w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie go do stylu i charakteru domu oraz otaczającego krajobrazu. Panelowe ogrodzenie jest także trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, co oznacza, że nie trzeba go wymieniać co kilka lat.

Jednakże, jak każdy produkt, także ogrodzenie panelowe ma swoje wady. Jego główną wadą jest to, że jest mniej trwałe niż ogrodzenia wykonane z kamienia czy betonu. Panele mogą ulegać uszkodzeniom, szczególnie jeśli są narażone na silne wiatry lub uderzenia. Jednakże, jak już wcześniej wspomniano, w przypadku takich uszkodzeń łatwo jest wymienić pojedyncze elementy.

Inną wadą jest to, że ogrodzenie panelowe nie zapewnia tak dużego poziomu prywatności jak tradycyjne ogrodzenia. 

Przęsła panelowe

3. Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?

Standardowy panel ogrodzeniowy ma zazwyczaj długość 2,5 metra. Optymalny rozmiar słupka to 60×40 mm. Do obliczenia właściwej odległości między słupkami należy wziąć pod uwagę nie tylko szerokość panela i promień słupka około 2 cm, ale również odstęp z obu stron pomiędzy panelem a początkiem słupka, który zwykle wynosi około 3 cm. Dlatego też, kiedy dodamy do długości panela te dodatkowe wymiary, uzyskamy przybliżoną długość jednego elementu ogrodzenia, wynoszącą około 2,56 metra.

4. Jak obliczyć ile potrzeba paneli na ogrodzenie?

Aby obliczyć ile paneli ogrodzeniowych będzie potrzebnych do ogrodzenia, musisz najpierw poznać długość całkowitą ogrodzenia, które chcesz postawić. Można to zrobić na dwa sposoby:

 • Zmierz długość ogrodzenia wzdłuż granicy działki, która ma być ogrodzona. Jeśli granica nie jest prosta, podziel ją na mniejsze odcinki i zmierz długość każdego z nich. Następnie zsumuj wszystkie odcinki, aby uzyskać długość całkowitą ogrodzenia.
 • Skorzystaj z mapy swojej działki i określ długość granicy, która ma być ogrodzona. W tym przypadku musisz dokładnie zmierzyć długość linii granicy na mapie i przeliczyć ją na rzeczywistą długość ogrodzenia.

Kiedy już znasz długość całkowitą ogrodzenia, możesz obliczyć ile paneli ogrodzeniowych będzie potrzebnych. W tym celu musisz uzyskaną odległość podzielić przez przez 2,56. Na przykład, jeśli masz 100 metrów, to liczba paneli potrzebnych do ogrodzenia wynosi:

100 m /2,56 m = 39,06

W tym przypadku trzeba kupić 40 paneli ogrodzeniowych. 

panele ogrodzeniowe 3d

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00