Od czego zacząć budowę ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia wokół swojej posesji to ważna i długotrwała inwestycja. Warto zadbać o każdy szczegół i dobrze przemyśleć wszystkie kroki, by mieć pewność, że nasze ogrodzenie będzie spełniać swoje zadanie i będzie służyć nam przez wiele lat. W tym artykule chcemy pomóc Ci w rozpoczęciu budowy ogrodzenia i wskazać najważniejsze kroki, które należy podjąć na początku tego procesu.

Krok 1: Budowa ogrodzenia – odpowiednia wiedza.

Rozpoczynając budowę ogrodzenia na swojej posesji, warto upewnić się, że masz wszystkie niezbędne informacje, które mogą mieć wpływ na jej przebieg. Nieznajomość pewnych kwestii może prowadzić do nieporozumień z sąsiadami, a także skutkować konsekwencjami prawnymi. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy i jakie dokumenty należy zgłosić i uzyskać, jaka jest wymagana odległość od granicy z sąsiadem i od drogi gminnej, oraz kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie ogrodzenia.

 • Budowa ogrodzenia to poważne zadanie, które wymaga znajomości aktualnych przepisów i wymogów prawnych zawartych w Prawie Budowlanym – nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015.  Przed rozpoczęciem budowy należy upewnić się, czy jest konieczne zgłoszenie budowy oraz czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia.
 • Odległość od drogi gminnej jest również istotna. Aby ją ustalić, należy skontaktować się z właściwym urzędem gminy lub starostwem powiatowym. Zwróć uwagę również na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
 • Wiedza na temat granic naszej działki jest również kluczowa. Aby uniknąć nieporozumień i konfliktów z sąsiadami, warto sprawdzić granice na mapie ewidencyjnej, która jest dostępna w urzędzie gminy lub na stronie internetowej. Można też zlecić geodecie pomiar i wyznaczenie dokładnego położenia granic. Koniecznie też zapoznaj się z Art. 154 Kodeksu cywilnego, który określa, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie i naprawy ogrodzenia znajdującego się w granicy działek sąsiadów, a także jakie są obowiązki i prawa stron w tym zakresie. Warto mieć te informacje na uwadze, aby uniknąć ewentualnych konfliktów i nieporozumień w przyszłości.
 • Bardzo ważne jest również, aby znać przebieg mediów na działce, ponieważ podczas budowy ogrodzenia można je nieświadomie uszkodzić, co może powodować poważne problemy, takie jak utrata prądu, wody lub gazu. W takim przypadku nie tylko można narazić się na dodatkowe koszty związane z naprawą, ale także na ewentualne szkody materialne i niebezpieczeństwo dla siebie i innych. 

Krok 2: Projektowanie i planowanie ogrodzenia

Projektowanie i planowanie ogrodzenia jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanego efektu i funkcjonalności. Ogrodzenie jest ważnym elementem naszego domu lub ogrodu, który zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, a także pełni funkcję estetyczną. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć i zaplanować każdy aspekt naszego ogrodzenia, zanim rozpoczniemy jego budowę.

 • Przed rozpoczęciem projektowania, należy określić cel naszego ogrodzenia. Czy chcemy zapewnić sobie prywatność i bezpieczeństwo, czy też naszym głównym celem jest estetyka i dekoracja naszego otoczenia? Ponadto, należy określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na projekt i budowę ogrodzenia.
 • Następnie, należy zastanowić się nad stylem i kolorem naszego ogrodzenia. Powinniśmy wybrać styl i kolor, który będzie kompatybilny z naszym domem i otoczeniem. Ważne jest również, aby upewnić się, że nasze ogrodzenie jest zgodne z przepisami i regulacjami miejscowymi.
 • Po wybraniu stylu i koloru, należy zastanowić się nad wysokością i długością naszego ogrodzenia. Należy również określić, czy będzie ono posiadać bramę lub furtkę, oraz jakie będą ich wymiary.
 • Po ustaleniu wszystkich powyższych aspektów, możemy przystąpić do projektowania szczegółów naszego ogrodzenia, takich jak kształt i wzór, rodzaj zamków i klamek, a także inne dodatkowe elementy, takie jak skrzynka na listy czy napęd do bramy.
 • W końcowej fazie planowania, należy zastanowić się nad instalacją i montażem naszego ogrodzenia. Możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie instalacji lub skorzystać z usług specjalisty. 
panel ogrodzeniowy na palecie

Krok 3: Wybór materiałów na ogrodzenie

Wybór materiału na ogrodzenie jest ważnym krokiem w procesie budowy ogrodzenia wokół naszego domu lub ogrodu. Ogrodzenie nie tylko chroni naszą prywatność i bezpieczeństwo, ale także stanowi element dekoracyjny naszego otoczenia. Dlatego ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie spełniał nasze wymagania pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

W zależności od potrzeb i oczekiwań istnieje kilka opcji do wyboru, które różnią się między innymi ceną, trwałością i estetyką.

 • Drewno jest chętnie wybierane ze względu na swoją naturalną urodę, ale jest też higroskopijne i wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zapobiec deformacji i zniszczeniu w warunkach atmosferycznych. Płoty drewniane są jednak łatwe do zamontowania i dodają ciepła i uroku każdemu ogrodowi.
 • Kamień i beton są bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale też więcej ważą i są trudniejsze w montażu. Mur z kamienia lub betonu może być ozdobnym elementem elewacji budynku lub ogrodzenia, a także zapewniać prywatność i bezpieczeństwo. Granit, piaskowiec i wapień są popularnymi opcjami, ale ich ceny bywają wysokie i warto upewnić się, że produkt jest odpowiedniej jakości i spełnia wymagania kontroli jakości.
 • Tworzywa sztuczne są lekkie, trwałe i łatwe w montażu, ale często słabo się prezentują i nie są odporne na korozję. Płoty z tworzyw sztucznych są jednak dobrym rozwiązaniem na miejsca, gdzie wilgoć jest częstym zjawiskiem, np. w pobliżu jezior lub rzek.
 • Stal i aluminium są trwałe i odporne na korozję, ale ich wzornictwo może być ograniczone. Ocynkowana stal jest dobrym wyborem na ogrodzenia, ponieważ zapewnia dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi i jest trwała. Aluminium jest natomiast bardziej odporne na korozję i nie wymaga konserwacji, ale jest też bardziej kosztowne.

W przypadku placów zabaw i innych użyteczności publicznej, ważne jest, aby wybrać materiał, który jest bezpieczny dla dzieci i odporny na uszkodzenia. W tym przypadku, dobrym wyborem jest ocynkowana stal lub tworzywa sztuczne.

Krok 4: Wybór ekipy budowlanej

Wybór ekipy budowlanej to jedno z najważniejszych zadań, jakie trzeba wykonać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ostateczny sukces projektu zależy w dużej mierze od wyboru odpowiedniej ekipy. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, które pozwolą na wybór najlepszej ekipy budowlanej.

Uczciwość i doświadczenie są kluczowe dla sukcesu projektu budowlanego. Warto zwrócić uwagę na referencje i opinie innych klientów, którzy korzystali z usług danej firmy.  Podpisanie umowy jest niezwykle ważne, ponieważ reguluje ona wszystkie warunki i ustalenia dotyczące projektu. Warto upewnić się, że wszystko jest jasno określone i że w umowie znajdują się wszystkie niezbędne szczegóły, takie jak harmonogram prac i cena. Terminowość jest również bardzo ważna. Warto upewnić się, że firma będzie w stanie dotrzymać ustalonego harmonogramu i że będzie w stanie zakończyć projekt w wyznaczonym terminie. Cena jest ważnym czynnikiem przy wyborze ekipy budowlanej, ale nie powinna być jedynym kryterium. Warto unikać firm, które oferują bardzo niskie ceny, ponieważ może to oznaczać, że nie będą one w stanie zapewnić odpowiedniej jakości usług. Lepiej jest wybrać firmę, która oferuje cenę po oględzinach terenu, a nie „w ciemno”. Wszystkie ustalenia ustne, warto zapisywać.

Pamiętaj, że reklama i obietnice z niej wynikające nie zawsze odpowiadają rzeczywistości, dlatego warto weryfikować je poprzez referencje i doświadczenie ekipy budowlanej. Zawsze pytaj o cenę netto i cenę brutto oraz jakie są w niej zawarte usługi/materiały, aby uniknąć ukrytych kosztów.  Umowa powinna być szczegółowo określona i opierać się na wcześniejszej wycenie po oględzinach terenu. Dokładne określenie terminów oraz harmonogramu prac jest niezwykle istotne, aby uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów. Pamiętaj, aby wszystkie ustalenia zostały zapisane na papierze i nie zawierać jedynie ustnych porozumień. 

Podsumowując, wybór odpowiedniej ekipy budowlanej to nie tylko kwestia najniższej ceny, ale przede wszystkim uczciwość, doświadczenie, referencje i terminowość. Decyzja, którą podejmiesz teraz, może mieć duży wpływ na jakość i końcowy koszt twojego projektu, dlatego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór najlepszej ekipy, która będzie w stanie w 100 % realizować twój projekt wg ustaleń zawartych pisemnie.

Krok 5: Montaż

Kiedy już masz gotowy projekt i wybraną ekipę budowlaną, możesz przejść do montażu. Pamiętaj, że to, jak dobrze zostanie zamontowane twoje ogrodzenie, wpłynie na jego trwałość i funkcjonalność. Dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak równość i precyzja dokładność w mocowaniach, a także jakość użytych narzędzi i materiałów. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, twoje ogrodzenie powinno służyć ci przez wiele lat.

Jeśli jednak jesteś zainteresowany samodzielnym montażem, zachęcamy do przeczytania wpisu na temat samodzielnego montażu ogrodzenia panelowego z podmurówką. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji i porad dotyczących tego procesu.

Wpis ten zawiera dokładne instrukcje krok po kroku, wraz z ilustracjami, które ułatwią Ci zrozumienie procesu montażu. Znajdziesz tam także informacje na temat narzędzi i materiałów, które będą Ci potrzebne, aby wykonać montaż prawidłowo.

Powodzenia!

Panele Ogrodzeniowe Rudze

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 – 18.00

Wtorek: 7.00 – 18.00

Środa: 7.00 – 18.00

Czwartek: 7.00 – 18.00

Piątek: 7.00 – 18.00

Sobota: 7.00 – 14.00