8 rzeczy, o których musisz pamiętać wybierając odpowiednią siatkę ogrodzeniową!

Czy wybór odpowiedniej siatki ogrodzeniowej jest prosty? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że tak. Jednakże tak jak w przypadku wielu innych zakupów istnieje kilka ważnych kwestii, o których musisz pamiętać wybierając tę właściwą dla siebie.

1. „Dużo, tanio, T****”

Tak brzmiał jeden z popularniejszych sloganów reklamowych pewnej z większych sieciówek spożywczych w Polsce. Zastanawiałeś się kiedyś nad realnymi możliwościami i prawdziwością tego stwierdzeniania?Jednym z popularniejszych uproszczeń, często wykorzystywanym przez każdego z nas jest to niezwykle proste równanie:

Wysoka Jakość = Wysoka Cena

Oznacza ono tyle, że dobra jakość przeważnie, nieoderwalnie jest związana z wyższą, jeśli nie wysoką ceną. Jeśli jakąś rzecz da się zrobić dobrze i precyzyjnie to da się ją również zrobić trochę gorzej. Ta druga opcja będzie nas kosztowała mniej wysiłku, dlatego możemy otrzymać za nią niższą zapłatę. Zastanówmy się czego tak naprawdę oczekujemy po rzeczy, której możemy kupić mnóstwo za bardzo niską cenę i jaki praktyczny sens niesie dla nas powyższy slogan.Oczywiście nie oznacza to, że zawsze powinniśmy wybierać najdroższą opcję, bo wtedy przecież dostaniemy najwyższą jakość. Należy tylko mieć na uwadze, że oferty do siebie podobne, różniące się ceną, mogą różnić się również jakością bądź innymi rzeczami. Dlatego sugerowanie się tylko i wyłącznie ceną w trakcie zakupu może być prostą drogą do rozczarowania i dyskomfortu pozakupowego.W takim razie na co, oprócz ceny, zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej siatki?

2. Warstwy z jakich się składa.

Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwie opcje związane z ogrodzeniem siatkowym:
  1. Siatka ocynkowana.
  2. Siatka powlekana, czyli ocynkowana wzbogacona o dodatkową powłokę PCV (na zdjęciu).
Oczywiście klienci decydują się na różne rozwiązania, jednak jeśli dysponuje się trochę większym budżetem polecamy to drugie rozwiązanie. W ten sposób nasze ogrodzenie zyskuje swoistą „świeżość” – jest po prostu ładniejsze, a co więcej taka siatka jest trwalsza i mniej podatna na rdzę, dlatego jeśli traktujemy nasz zakup jako długoterminową inwestycję warto dorzucić kilka złotówek i dostać coś lepszego.
Siatka ogrodzeniowa z powłoką PCV

3. Wysokość siatki.

Oczywiście tak jak i inne ogrodzenia, również i w przypadku zwykłej siatki mamy do dyspozycji jej kilka wysokości. Nie trzeba się tutaj długo rozwodzić na czym polega różnica. My ze swojej strony polecamy siatki ok. 150 cm, co w połączeniu z podmurówką oraz odstępem pomiędzy nimi jest w stanie dać nieco poniżej 180 cm. Taka siatka nie tylko chroni przed zwierzyną, ale również odpowiednio się prezentuje.

4. Grubość siatki.

Myśląc o wytrzymałości ogrodzenia i o tym żeby „służyło” jak najdłużej, grzechem było by nie pomyśleć o grubości siatki. Tutaj jednym z kluczowych kryteriów jest obecność bądź brak powłoki PCV, o której nieco więcej było powyżej. Ale oprócz tego, siatki które mają identyczne powłoki, mogą różnić się po prostu grubością. W uproszczeniu im grubsza siatka tym trwalsza. Grubość tą określa się w milimetrach i zazwyczaj waha się ona pomiędzy 2,5, a 3,5 mm.W trakcie wyboru odpowiedniej opcji dla siebie warto również pamiętać o czynnikach pośrednich, które nie wprost zmieniają ostateczną cenę. Należy tutaj mieć na uwadze: ilość materiału, dodatkowy asortyment, koszty transportu czy indywidualne potrzeby.
siatka ogrodzeniowa ocynkowana

5. Ilość materiału.

Podobnie jak w przypadku innych zakupów również tutaj ważna jest ilość, którą zamawiamy. Sprzedawca będzie bardziej skłonny do obniżenia swojej ceny jeśli jesteśmy zainteresowani większą ilością towaru. Jasne jest to, że nie będziemy z premedytacją kupować większej ilości żeby jednostkowy koszt wyszedł jak najmniejszy, ale jeśli kupujemy znaczącą ilość może to być świetny argument żeby trochę zaoszczędzić i wynegocjować jakiś rabat.UWAGA:Warto zwrócić uwagę na jednostkę długości jaką posługuje się sprzedawca. Część sprzedawców mylnie (dla klienta) używa m2 zamiast metrów bieżących (mb), a ilość siatki którą kupimy w tych dwóch jednostkach różni się od siebie. Metry bieżące są bardziej intuicyjne i mówią nam ile metrów ogrodzenia (obwód) jesteśmy w stanie zamontować kupując odpowiednią ilość. Inaczej ma się sprawa z metrami kwadratowymi. Tutaj dużą rolę odgrywa wysokość siatki. Bo przecież metr siatki x – (przyjmijmy wysokość 1,5 m) daje 1,5m2. Dlatego kupując np. 100 metrów kwadratowych siatki nie postawimy 100 metrów ogrodzenia – chyba, że o wysokości 1 m…

6. Dodatkowy asortyment.

Decydując się na zakup siatki raczej na pewno chodzi nam o montaż ogrodzenia – czy to samemu, czy przy pomocy specjalistów. Stąd też, należy również pomyśleć o dodatkowym asortymencie potrzebnym do montażu. Ponownie, sugerując się tylko i wyłącznie ceną siatki możemy zrobić bardzo niekorzystny interes. Dla przykładu: W sklepie A cena siatki to 14 zł/mb, a cena słupka to 21 zł, a w sklepie B cena siatki to 15 zł/mb, a cena słupka to 18 zł. Pozornie, zwracając uwagę jedynie na cenę siatki oferta sklepu A wydaje się być atrakcyjniejsza, jednakże w efekcie, ostateczne koszty montażu (uwzględniając pozostały asortyment) przewyższą ofertę sklepu B. Jeśli jesteś zainteresowany tym jakiego asortymentu i ile potrzebujesz do montażu swojego ogrodzenia niebawem pojawi się na naszej stronie o tym artykuł.

7. Koszty transportu.

Wyobraź sobie sytuację, w której każdy z elementów potrzebny do zamontowania Twojego wymarzonego ogrodzenia, ze względu na niższą cenę, kupujesz w innym sklepie. W jednym kupujesz samą siatkę, w innym słupki, w innym obejmy oraz inne mocowania.. Co w przypadku gdy sklepy te oddalone są od siebie o kilkadziesiąt kilometrów? Czy któryś ze sprzedawców albo Ty sam pofatygujesz się po drobne elementy do Twojego ogrodzenia za które zapłacisz 50 zł, a drugie tyle wydasz na paliwo? Dlatego w trakcie wyboru najlepszej oferty nie sugeruj się jedynie ceną pojedynczych elementów, ale całości.  Zdania w stylu: „Ale słupki ogrodzeniowe widziałem taniej w sklepie X niż  u państwa” najlepiej nigdy nie wypowiadaj na głos.Zwróć również uwagę na to z jakiego miejsca dostawca jest w stanie przywieźć materiał lub Ty go odebrać. Nie sposób znaleźć lepszą ofertę na drugim końcu Polski jeśli nie będziesz miał realnej możliwości taniego transportu.

8. Indywidualne potrzeby.

Może się okazać, że nie jesteśmy standardowymi klientami wybierającymi taką samą siatkę jak większość kupujących. Jeśli jesteś takim klientem i na przykład potrzebujesz siatki o niestandardowej wysokości czy niestandardowym kolorze to po pierwsze dowiedz się czy wybrana przez Ciebie firma jest w stanie zrealizować Twoją koncepcję. Musisz się również liczyć z faktem, że niestandardowe potrzeby są związane z większym zaangażowaniem i wysiłkiem ze strony sprzedającego, a co za tym idzie w większości przypadków z wyższą ceną.Na zdjęciu obok ogrodzenie z siatki zgrzewanej.Kilka pomysłów na niestandardowe ogrodzenia > https://www.homify.pl/katalogi-inspiracji/3431897/10-pomyslow-na-wyjatkowe-ogrodzenia
ogrodzenie z siatki zgrzewanej

O co zapytać zamawiając siatkę ogrodzeniową dla siebie?

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę pytań, które według nas warto zadać w trakcie rozmowy z producentem/sprzedawcą siatki.
  1. Czy dostarczają Państwo siatkę ogrodzeniową do miasta X (Twoje miasto)? Gdzie mają Państwo najbliższy magazyn?
  2. Jaki rodzaj siatki Państwo sprzedają? Ocynkowaną? Z powłoką PCV?
  3. Jakiej grubości jest ta siatka?
  4. Jaką wysokość Państwo oferują?
  5. Czy możliwe jest zamówienie X mb siatki? (Jeśli jest to duża ilość warto na koniec rozmowy zapytać o ewentualny rabat).
  6. Ile kosztują pozostałe elementy, których potrzebuję do montażu? Jaki będzie łączny koszt?
Uwaga: Jeśli wiesz ile czego potrzebujesz poproś o precyzyjną wycenę np. drogą mailową. 
  1. Jakie są koszty transportu? Gdzie ewentualnie można by odebrać materiał samemu? Kiedy?
  2. Pytania związane z indywidualnymi potrzebami, jeśli takie istnieją.

ul. Zagrodowa 10, 34-108 Frydrychowice

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00

Wtorek: 7.00 - 18.00

Środa: 7.00 - 18.00

Czwartek: 7.00 - 18.00

Piątek: 7.00 - 18.00

Sobota: 7.00 - 14.00